Alexander Madsen kertoo siirtonsa taustoja: ”Mestarien Liiga tulee olemaan hieno haaste”
Kuva: Juha Tamminen
Alexander Madsen, 24, suuntaa alkavaksi kaudeksi Latvian hallitsevan mestarin VEF Rigan riveihin.
Madsen allekirjoitti kesällä 2018 kolmivuotisen sopimuksen CB Gran Canarian kanssa tarkoituksenaan edetä kehitysjoukkueen kautta Espanjan ACB-liigaa ja Euroliigaa pelaavan edustusjoukkueen kokoonpanoon, mutta jatkuvat loukkaantumiset vaativat veronsa ja sopimus purettiin yhteisymmärryksessä.
Madsen vietti kesänsä Suomessa pohtien seuraavaa siintoa urallaan ja kuntouttaen itseään viime kauden rasituksista. Sopimus VEF Rigan kanssa syntyi keskiviikkona runsaan viikon try out -jakson jälkeen.
– Kesä meni kokonaan kuntouttaen ja ekan kerran olin pelikunnossa elokuussa Susijengin juhlaturnausviikolla. Vieläkin on vielä vähän petrattavaa, mutta täällä Riiassa olen pääsemässä fysiikkavalmentajan ja fysioterapeutin avulla lähelle täyttä kuntoa, Madsen kommentoi Koripalloliiton verkkosivuilla.
– Vaihdoin pelaaja-agenttia kesällä ja aika nopeasti agentinvaihdoksen jälkeen hommat alkoivat rullata. Agenttini löysi muutaman hyvän vaihtoehdon, joista VEF Riga oli ylivoimaisesti kiinnostunein palveluksistani.
Jopa 12 500 henkeä vetävässä Riian Areenassa pelaava VEF Riga kuuluu Latvian kaikkien aikojen menestyneimpiin koripalloseuroihin. Joukkue on voittanut päättyvällä vuosikymmenellä kuusi Latvian mestaruutta, joista viimeisimmän 2019, sekä pelannut menestyksekkäästi Venäjän liigan ympärille rakennetussa Itä-Euroopan VTB-liigassa.
Viime kaudella VEF Riga eteni loppuotteluun vasta perustetussa Viron ja Latvian yhteisessä pääsarjassa. Alkavalla kaudella joukkue puolestaan debytoi FIBA:n Mestarien Liigassa, missä se pelaa C-lohkossa yhdessä Sasu Salinin edustaman Iberostar Teneriffan kanssa.
– Henkilökohtaisella tasolla pyrkimyksenä on saada ehjä kausi ja tasaisuutta pelisuorituksiin. Isoa roolia olisi tarjolla, jos kaikki menee odotuksien ja toiveiden mukaisesti, Madsen kommentoi.
– Mestarien Liiga tulee olemaan hieno haaste ja myös loistava näyteikkuna tulevaisuuden kannalta. Kiva päästä myös ottamaan mittaa Sasusta, näitä suomalaisten välisiä matseja mulle ei ole aiemmin uralla vielä tullutkaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Utah Jazzin poissaolijoiden lista tutun turhauttavaa luettavaa
- Elina Aarnisalon kausi NCAA:ssa päättyi Sweet 16 -vaiheeseen
- Utah Jazzilla taas tuttua tarinaa
- Toimittaja: Susijengin tähti lähellä siirtoa Barcelonaan
- Severi Kaukiainen heitti BC Kalev/Cramon mukaan mitalipeleihin
- Miikka Muurinen tekee paluun – parketti täynnä NBA-superlupauksia
- Elsa Lemmilän ja Ohio Staten tie nousi pystyyn March Madnessissä
- Alexander Madsen loisti Mestarien liigassa
- Awak Kuier johdatti Galatasarayn välieriin
- Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät NCAA:ssa 16 parhaan joukkoon