Alexander Madsen jatkaa Latviassa
Kuva: Juha Tamminen
Koronaviruksen keskeyttämällä 2019–20-seurajoukkuekaudella vahvoja näyttöjä osaamisestaan Latvian mestari VEF Rigan riveissä antanut Alexander Madsen, 25, on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen joukkueen kanssa. Susijengin ison pään kulmakiviin lukeutuva Madsen pelaa tulevalla kaudella Viron ja Latvian yhteisliigaa sekä FIBA Mestareiden Liigaa.
Madsen luonnehtii viime kautta tervetulleeksi kehitysaskeleksi ammattilaisurallaan ja kertoo palaavansa Latviaan levollisin mielin.
– Viime kaudesta jäi hyvät fiilikset ja lisäksi VEF vakuutti minut siitä, että he todella halusivat minut takaisin joukkueeseensa, mikä vain vahvisti omia tuntemuksia, jatkopahvin allekirjoittanut Madsen kertoo Koripalloliiton verkkosivuilla.
VEF Riga seppelöitiin keskeytyneen seurajoukkuekauden päätteeksi Latvian mestariksi. Tulevalla kaudella suunnitelma on sama, eli joukkue pääsee tuleen paitsi Viron ja Latvian parhaista joukkueista kootussa yhteisliigassa, myös FIBA:n Mestareiden Liigassa, missä joukkue kohtaa Sassarin (Italia), Galatasaray (Turkki), Peristerin (Kreikka), Lietuvos Rytasin (Liettua) sekä kaksi suomalaisjoukkuetta, Sasu Salinin Iberostar Teneriffan (Espanja) sekä Lassi Tuovin SIG Strasbourgin (Ranska).
– Jäimme viime kaudella FIBA Mestareiden Liigassa lohkon viimeiseksi, mutta seura kasaa todella kovaa jengiä ensi kaudeksi ja tavoitteena on hakea voittoja myös kansainvälisillä kentillä, kuvailee Madsen.
– Erityisen kiva on nähdä, että ensi kaudella pääsee kilpailemaan Sasun ja Lassin joukkueita vastaan. Tuttujen tapaaminen piristää aina keskellä pitkää pelikautta.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä