19-vuotias suomalaispelaaja siirtyy NCAA:han – ”Erinomainen valinta”
Kuva: Juha Tamminen
HBA-Märskyn Selina Dockery, 19, siirtyy tulevaksi kaudeksi Monmouthin yliopistoon Yhdysvaltojen yliopistosarjaan NCAA:han.
182-senttinen Dockery tehtaili HBA-Märskylle keskimäärin 4,6 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,3 syöttöä Naisten Korisliigassa kaudella 2016/2017. Dockery on kuudes HBA-pelaaja, joka siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:han.
– Monmouth on erinomainen valinta. Isokokoisena ja atleettisena pelaajana Selina sopii erinomaisesti koulun pelitapaan ja on toisaalta sellainen pelaaja, joka koululta puuttui seuraavan askeleen ottamiseen, HBA-Märskyn päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
– Monmouthin valmennus tuntee HBA-ohjelman tarkkaan ja tietää täsmälleen, mikä tavoitteemme näiden nuorten naisten uran suhteen on. Tässä tapauksessa Selinan. Kun sekä Selina että koulu ovat sitoutuneet päivittäisharjoittelun laatuun ja ajatukseen prosessista, joka johtaa korkealla, olen enemmän kuin tyytyväinen. Toivotan ”Sepille” onnea seuraavalle portaalle.
Wartti Basket -kasvatti Dockery on Suomen nuorten maajoukkueiden vakiokasvo, jolta löytyy yhteensä 58 ottelua Sudenpentujen paidassa. Naisten maajoukkueessa Dockery on pelannut tähän mennessä yhden ottelun.
– Olen erittäin odottavaisella mielellä. Pelaaminen NCAA:ssa on minulle iso juttu ja ollut aina unelmani. Monmouth oli vaihtoehdoista paras ja joukkueen pelitapa sopii pelityyliini. Odotan innolla päästä kehittymään koripalloilijana siinä joukkueessa. Tämä on minulle hieno mahdollisuus päästä kokeilemaan rajojani, Dockery kertoo.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lilli Onnela vahvassa vireessä Italiassa
- Ilari Seppälä pohjusti arvokkaan voiton Unkarissa
- Mikael Jantusen Fenerbahce lähellä Final Fouria
- Oliver Kandén siirtyy NCAA-liigan Pepperdineen
- MU15-maajoukkue leirille Kisakallioon
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa
- Elias Valtosen Granada taistelee sarjapaikastaan
- Yle tavoitteli herkullista vastausta – Miikka Muurinen ei voinut paljastaa
- Oliver Nkamhouan Varese varmisti pudotuspelipaikan Italian Serie A1:ssä
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Oliver Kandén siirtyy NCAA-liigan Pepperdineen
- Huippusiirto purkissa – tässä Miikka Muurisen uusi seura!
- Ilari Seppälä pohjusti arvokkaan voiton Unkarissa
- Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa
- MU15-maajoukkue leirille Kisakallioon