19-vuotias suomalaispelaaja siirtyy NCAA:han – ”Erinomainen valinta”
Kuva: Juha Tamminen
HBA-Märskyn Selina Dockery, 19, siirtyy tulevaksi kaudeksi Monmouthin yliopistoon Yhdysvaltojen yliopistosarjaan NCAA:han.
182-senttinen Dockery tehtaili HBA-Märskylle keskimäärin 4,6 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,3 syöttöä Naisten Korisliigassa kaudella 2016/2017. Dockery on kuudes HBA-pelaaja, joka siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA:han.
– Monmouth on erinomainen valinta. Isokokoisena ja atleettisena pelaajana Selina sopii erinomaisesti koulun pelitapaan ja on toisaalta sellainen pelaaja, joka koululta puuttui seuraavan askeleen ottamiseen, HBA-Märskyn päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
– Monmouthin valmennus tuntee HBA-ohjelman tarkkaan ja tietää täsmälleen, mikä tavoitteemme näiden nuorten naisten uran suhteen on. Tässä tapauksessa Selinan. Kun sekä Selina että koulu ovat sitoutuneet päivittäisharjoittelun laatuun ja ajatukseen prosessista, joka johtaa korkealla, olen enemmän kuin tyytyväinen. Toivotan ”Sepille” onnea seuraavalle portaalle.
Wartti Basket -kasvatti Dockery on Suomen nuorten maajoukkueiden vakiokasvo, jolta löytyy yhteensä 58 ottelua Sudenpentujen paidassa. Naisten maajoukkueessa Dockery on pelannut tähän mennessä yhden ottelun.
– Olen erittäin odottavaisella mielellä. Pelaaminen NCAA:ssa on minulle iso juttu ja ollut aina unelmani. Monmouth oli vaihtoehdoista paras ja joukkueen pelitapa sopii pelityyliini. Odotan innolla päästä kehittymään koripalloilijana siinä joukkueessa. Tämä on minulle hieno mahdollisuus päästä kokeilemaan rajojani, Dockery kertoo.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen voitossa
- Sasu Salin pääsi juhlimaan Copa Españan voittoa
- Tuttua tarinaa Lauri Markkasesta
- Suomen MU16-joukkue nimetty kansainväliseen kutsuturnaukseen Unkarissa
- Elsa Lemmilä tehtaili yliopistouransa kärkilukemia
- Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio