18-vuotiaille pojille niukka tappio EM-avauksessa

Suomen 18-vuotiaitten poikien maajoukkue kärsi EM-avauksessaan Kreikassa niukan tappion Kroatialle Kroatialle lukemin 55-60 (30-33).
Suomella oli mahdollisuus napata voitto ykköskorin joukkueesta, kun kaksi minuuttia ennen loppusummeria suomalaiset kirivät eron neljään 50-54. Teemu Suokkaan taitava viimeistely ja Thomas Exaucian heittämä kolmonen levyn kautta kavensivat vielä eroa, mutta Kroatia teki tarvittavan vapaaheittoviivalta korjatakseen voiton nimiinsä.
– Meidän puolustus- ja levypallopeli antoivat mahdollisuuden taistella voitosta, mutta valitettavasti vielä tänään hyökkäys ei ollut sillä tasolla, että pystyimme nappaamaan voiton, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski sanoi Basket.fi:lle.
– Ensimmäisellä ja kolmannella jaksolla meillä oli etsikkoaikamme. Pystyimme pitämään vastustajan pienissä pisteissä, mutta emme pystyneet kääntämään stoppeja pisteiksi tulostaululle.
Suomen parhaat pistemiehet olivat ensimmäisellä puoliajalla erityisesti onnistunut Suokas (12/3/3 syöttöä) ja peräti seitsemän riistoa kahminut Erik Sajantila (10/3/4 syöttöä).
Suomen pelit jatkuvat sunnuntaina, kun vastaan tulee Espanja.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Sasu Salin kruunasi kautensa mestaruuteen
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan Bundesliigassa
- Sasu Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun
- Mikael Jantunen jälleen finaaleihin Ranskassa
- Suomen 20-vuotiaat miehet avaavat kesän Kisakalliossa
- Enää 80 päivää EM-kotikisoihin
- Elmeri Abbey jatkaa uraansa Utahin yliopistossa
- Fiifi Aidoo jatkaa uraansa Kauhajoella