Susijengin päävalmentaja näkee Lauri Markkasen tulevaisuuden NBA:ssa – ”Potentiaalia All-Star -pelaajaksi”
Kuva: Juha Tamminen
Sudenpentujen otteet alle 20-vuotiaiden EM-kotikisoissa jatkuvat tänään sijoitusottelulla Sloveniaa vastaan. Suomen kiistaton ykköstähti turnauksessa on ollut 19-vuotias Lauri Markkanen. Lahjakas laituri on pelannut kisoissa 25 pisteen keskiarvolla.¨
Miesten maajoukkueen päävalmentaja Henrik Dettmann näkee Markkasen kuuluvan vieläkin suuremmille areenoille.
– Olemme koittaneet saada hänet kehittämään niitä osa-alueita, joita tarvitsee parantaa. Annoimme Markkaselle kuuden kuukauden tavoitteen, jonka aikana keskitymme kehittämään hänen pelaamistaan. Kun aika siirtyä seuraavalle tasolle tulee, hänen täytyy ottaa se askel, Dettmann kertoi FIBA:n verkkosivuilla.
Markkanen siirtyy ensi kaudeksi Arizonan yliopistoon pelaamaan yliopistokoripalloa. Dettmannin mielestä paukut riittävät jopa NBA:han.
– Yliopistokoripallo on erilaista. Pelinnopeus, pelitapa ja kokemus antavat hänelle laajemman kuvan seuraavalle tasolle siirtymisestä. Seuraava taso on tietysti NBA. Sinne on päästävä, jos haluat olla jotain. Laurilla on mielestäni potentiaalia onnistua, jopa All-Star -pelaajana, Susijengin valmentaja kehui.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen MU16-joukkue nimetty kansainväliseen kutsuturnaukseen Unkarissa
- Elsa Lemmilä tehtaili yliopistouransa kärkilukemia
- Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi