Suomi-koriksen suurlupaus valitsi UCLA:n yliopiston
Suomi-koriksen suurlupaus, päättyneellä kaudella naisten Korisliigaa HBA-Märskyssä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Elina Aarnisalo, 17, on valinnut yliopistonsa. 177-senttinen Aarnisalo liittyy syksyllä 2024 UCLA:n yliopiston riveihin.
Korisliigassa Aarnisalon tehot tällä kaudella olivat ilmiömäiset, kun ensi heinäkuun lopulla 18 vuotta täyttävä takapelaaja tehtaili keskimäärin 19.5 pistettä, 5,0 levypalloa, 4,0 syöttöä ja 2,7 riistoa ottelua kohden.
Aarnisalo on kokonaisuudessaan pelannut jo kolme kautta Korisliigassa, joista kaksi HBA:ssa ja ensimmäisen kasvattajaseurassaan Tapiolan Hongassa. Tulokaskaudellaan (2020-21) hänet valittiin vuoden tulokkaaksi ja vuosi sen jälkeen vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi (2021-22).
Tapiolan Hongan kasvatti nousi suuremman yleisön huulille kotimaassa helmikuussa 2021 EM-karsintaottelussa Ukrainaa vastaan, kun hän teki debyyttinsä Susiladies-paidassa 15-vuotiaana. Kahden kuukauden erolla hänestä tuli nuorempi maajoukkuedebytantti kuin Suomen kaikkien aikojen naiskoripalloilija Lea Hakala.
Euroopan tasolla Aarnisalo nousi suuremman tutkan alle marraskuun 2022 EM-karsintaikkunassa, kun hän heitti Ranskaa vastaan 24 pistettä.
Aarnisalo on kokonaisuudessaan pelannut Susiladiesin paidassa seitsemän ottelua. Nuorten maajoukkueissa hän on pelannut 30 ottelua.
UCLA:n naisten joukkue on yltänyt NCAA:n lopputurnaukseen historiansa aikana 18 kertaa, joista viimeisimpänä tänä keväänä, jolloin joukkue eteni kuudentoista parhaan joukkoon, Sweet Sixteeniin.Eli tyttöjä joukkueessa on 13.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä