Sunnuntai-iltana on jäähallissa sähköä ilmassa
Perjantaina sydäntä särkevän kotitappion Tshekille kärsinyt Bulgaria saapuu sunnuntaina Helsingin Jäähallin ”neljän pisteen otteluun” täynnä tulta ja tappuraa.
Tshekki säilytti tappiottoman tilinsä Bulgaria-vierasvoitollaan ja käytännössä selvitti tiensä MM-jatkokarsintoihin. MM-karsintalohkon kaksi muuta jatkopaikkaa ratkotaan yhden voiton joukkueiden Islannin, Bulgarian ja Susijengin kesken, joten sunnuntain ottelussa panokset ovat huipussaan.
Susijengi ja Bulgaria kohtasivat edellisen kerran Botevgradissa marraskuussa, jolloin Susijengi haki ratkaisevan johdon kotijoukkueesta kolmannella neljänneksellä.
– Botevgradin ottelussa pelin kulku muuttui täysin, kun onnistuimme viiden minuutin periodilla saamaan stoppeja, juoksemaan avoimella kentällä ja etsiytymään hyviin heittopaikkoihin. Saimme vastustajan pelintekoa ja kärkipelaajia hidastettua, Alexander Madsen jakoi hyviä syöttöjä ja Antti Kanervo käytti heittopaikat hyödykseen, Susijengin apuvalmentaja Jukka Toijala kertailee Koripalloliiton sivuilla.
Ottelu alkaa Helsingin jäähallissa kello 18.30.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä
- Suomen 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu leireille Kisakallioon
- Lauri Markkanen upotti 32 pistettä – tappio
- Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals porskuttaa Bundesliigassa
- Lauri Markkanen uuteen ennätykseensä NBA:ssa
- Awak Kuierin Galatasaray jatkaa tappioitta
- Antti Zittingistä Koripalloliiton kunniapuheenjohtaja