Sofia Pelanderin kausi päättyi niukkaan tappioon Ruotsissa
Kuva: Juha Tamminen
Sofia Pelanderin kausi Ruotsissa päättyi pudotuspelien avauskierroksella. Pelanderin Norrköping hävisi molemmat ottelut Telgelle vain pisteellä.
Tappiot olivat erityisen kitkeriä, sillä Norrköping oli voitossa kiinni loppuhetkille saakka molemmissa otteluissa. Ensimmäisessä Telge vei voiton onnistuneella viime sekunnin kolmosella ja toisessa pelissä Telge nousi viimeisellä minuutilla 76-75 (35-30)-voittoon. Pelander nosti Norrköpingin 75-70-johtoon 45 sekuntia ennen loppua, mutta Telge pussitti loppuhetkillä kaksi kolmen pisteen heittoa sisään ja kuittasi voiton sekä jatkopaikan. Pelander äityi ottelussa hurjaan iskuun 21 pisteen ja 19 levypallon tupla-tuplalla. Pisteistä peräti 19 syntyi toisella puoliajalla. Tilastoihin kertyi myös kaksi syöttöä ja torjunta.
Pelander tilastoi Ruotsin liigassa tällä kaudella keskimäärin 13,5 pistettä, 9,1 levypalloa, 1,4 syöttöä ja 0,9 torjuntaa.
Vilma Kesäsen KR päätti runkosarjansa Islannissa niukkaan 95-97 (42-48)-tappioon Keflavikille. Kesänen kasasi 24 minuutissa neljä pistettä, kaksi levypalloa ja neljä syöttöä. KR sijoittui runkosarjassa neljänneksi. Islannin liigassa pudotuspelit alkavat suoraan välierävaiheesta ja KR saa vastaansa runkosarjan voittaja Valurin.
Puolan liigassa Annika Holopainen oli sivussa Politechnika Gdanskin kokoonpanosta, kun Gdansk voitti vieraskentällä Ostrovian 67-63 (35-40). Voitto sinetöi samalla Gdanskin sarjapaikan, kun runkosarjaa on jäljellä yksi kierros.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Italiassa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan
- Mikael Jantusen Fenerbahcella vaikeat ajat jatkuvat
- Awak Kuierin kaulaan hopeinen mitali Turkissa
- Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesille tappio
- Lauri Markkasen Utah Jazzilla edessä NBA-kauden viimeinen puristus
- NBA:n ”suomalaisseuroilla” hankalaa
- Touko Tainamo läpimurron kynnyksellä: ”Hyviä kokemuksia olla mukana”
- Mikael Jantusen Fenerbahcella vaikeat ajat jatkuvat
- Utah Jazzin poissaolijoiden lista tutun turhauttavaa luettavaa
- Awak Kuierin kaulaan hopeinen mitali Turkissa
- Lauri Markkasen Utah Jazzilla edessä NBA-kauden viimeinen puristus
- Susijengin pelaajat taas vahvasti esillä Euroopassa
- Touko Tainamo läpimurron kynnyksellä: ”Hyviä kokemuksia olla mukana”