Severi Kaukiainen vaihtaa BC Kalev/Cramon paitaan
Syyskauden ajan Patrioti Leviceä FIBA Europe Cupissa ja Slovakian liigassa edustanut Peli-Karhujen kasvatti ja hallitseva Korisliigan MVP Severi Kaukiainen, 25, vaihtaa maata ja seuraa. 185-senttinen
Kaukiainen on allekirjoittanut loppukauden kattavan sopimuksen Viron ja Latvian yhteisliigaa pelaavan perinteikkään tallinnalaisjoukkue BC Kalev/Cramon kanssa.
Kaukiaisen siirto Slovakiasta Tallinnaan alkoi kypsyä aiemmin tällä viikolla, kun Patrioti Levicen ottelut FIBA Europe Cupissa päättyivät alkulohkovaiheeseen.
Kaukiainen on pelannut urallaan Korisliigaa vuosina 2015-2023 KTP:n, Kouvojen ja Karhu Basketin paidassa. Korisliiga-vuosiltaan Kaukiaisella on palkintokaapissaan yksi Suomen mestaruus ja kaksi SM-hopeaa, kaksi Korisliigan parhaan kuudennen pelaajan palkintoa sekä kevään 2023 Korisliigan MVP-palkinto.
Kaukaisella on tilillään myös yksi miesten maaottelu, kuusi haastajamaaottelua sekä 57 juniorien maaottelua.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Timberwolves jälleen liian kova Jazzille – Lauri Markkanen 21 pistettä ja 8 levypalloa
- Miro Little monipuolisella pelipäällä NCAA:ssa
- Veera Pirttinen liittyy Manchester Basketballin riveihin
- Lauri Markkasella ja Utah Jazzilla vaikea ilta Minnesotassa
- Detroit pysäytti Utahin – Lauri Markkasen 25 pistettä eivät riittäneet
- Susijengin ja Ranskan MM-karsintakamppailu on loppuunmyyty
- Mustapha Amzil vauhdissa eurokentillä
- Lauri Markkanen tehokas, mutta Utah jäi Charlotten jalkoihin
- Kaksi koripallohetkeä ehdolla vuoden sykähdyttävimmäksi urheiluhetkeksi
- Utah Jazz taipui – Lauri Markkanen upotti 33 pistettä