Pyrinnön kotimainen pelaajarunko kasassa
Kuva: Juha Tamminen
Pyrintö on tehnyt seuran verkkosivujen mukaan vuoden mittaisen pelaajasopimuksen Lassi Kilpisen kanssa. Kilpinen täydentää Pyrinnön kotimaisen pelaajarungon.
Kilpinen on ollut 1A-divisioonaa pelaavan Pyrintö II joukkueen pelinrakentaja jo neljän kauden ajan. Hän on harjoitellut miesten Korisliiga-joukkueen mukana ja pelannut Korisliigassa kahdella kaudella yksittäisiä otteluita.
– Lassi tulee haastamaan takamiesosastolla meidän kokeneemmat pelaajat, sanoo Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen.
– Näen Lassissa paljon pointille tarvittavia asioita eli syöttötaidon, pelinlukemisen ja puolustuksellisesti riittävän nopeat jalat ja vahvan kropan. Näillä avuilla Lassilla on kaikki mahdollisuudet lyödä itsensä läpi Korisliigassa ensi kaudella, Toiviainen uskoo.
Pyrinnöllä on nyt kuusi sopimusta kotimaisten pelaajien kanssa (Antero Lehto, Petri Heinonen, Osku Heinonen, Joonas Caven, Lassi Kilpinen ja Topias Palmi). Joukkue täydentyy neljällä ulkomaalaisvahvistuksella, joista kuullaan ensimmäisiä uutisia jo lähipäivinä.
Lähde: Pyrinnön verkkosivut
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Elias Valtonen takaisin tositoimissa
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Italiassa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan
- Mikael Jantusen Fenerbahcella vaikeat ajat jatkuvat
- Awak Kuierin kaulaan hopeinen mitali Turkissa
- Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesille tappio