Petteri Koposelle runsaasti vastuuta – tehot eivät auttaneet Barcelonaa voittoon
Kuva: Juha Tamminen
Susijengin ykköstakamies Petteri Koponen urakoi Barcelonan toiseksi isoimmat peliminuutit ja heitti 10 pistettä, mutta sekään ei auttanut, kun espanjalaisseura hävisi Euroliigan ottelussa Zalgirikselle.
Koponen pelasi Barcelonan paidassa 28 minuuttia ja tilastoi 10 pistettä, kaksi levypalloa, yhden syötön ja kaksi riistoa, kun Barcelona taipui Zalgiriksen vieraana 74-90 (34-44). Barcelonan tilanne Euroliigassa on vaikea, sillä joukkueella on seitsemän voittoa ja 17 tappiota. Pudotuspeliviivaan on matkaa viisi voittoa, kun kuusi ottelua on jäljellä.
Saksan ProA:ssa Tuomas Iisalon ja Vesa Vertion Crailsheim otti kuudennen peräkkäisen voittonsa kaatamalla kotikentällään Kölnin 106-94 (59-55). Crailsheim nousi Vechtan rinnalle sarjakärkeen 22 voitolla ja kolmella tappiolla, mutta Vechtalla on yksi ottelu vähemmän pelattuna.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Awak Kuierin Galatasaray taisteli tiensä Euroliigan finaaliin
- Utah Jazzin valmentajalla uskoa Lauri Markkaseen
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Elias Valtonen takaisin tositoimissa
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa