Nuutisen piste-ennätys ei auttanut − Susijengille kirvelevä tappio Tshekissä
Kuva: Juha Tamminen
Tshekin fyysisyys hyydytti Susijengin Pardubicessä, ja sinnikkäästä taistelusta huolimatta suomalaiset joutuivat Tshekistä kotimatkalle 73-77-tappio niskassaan.
Susijengi hyökkäsi kesän MM-karsintaikkunan ensimmäisessä ottelussa Pardubicessä isäntäjoukkue Tshekin kimppuun vahvan suomalaislauman siivittämänä, kun joukkuetta oli vieraskentällä tukemassa noin 500 kannattajaa.
Tshekki tiedettiin jo ennalta aggressiivisesti pelaavaksi joukkueeksi, mutta Susijengillä oli vaikeuksia päästä mukaan fyysiseen kamppailuun. Kotijoukkueen puolustus roikkui sinipaidoissa virheiden rajamailla ja Suomi joutui tekemään täyden työn saadakseen heiton ilmaan.
– Kova peli. Hävisimme levypallot, vaikka yritimme pelata aggressiivisesti kuten aina. Tshekki rankaisi meitä virheistämme ja vaikka tiesimme, että vastustaja pelaa kovaa, emme pystyneet vastaamaan siihen, Susijengin pistehai ja maaotteluiden piste-ennätyksensä 24 heittänyt Matti Nuutinen totesi.
F-lohkon toisessa ottelussa Bulgaria otti MM-karsintojen toisen voittonsa, kun se kaatoi kotikentällään Islannin 88-86. Voitollaan Bulgaria kiharsi lohkon tilannetta ja lohkon lopullinen järjestys selviää vasta maanantain otteluiden jälkeen.
Susijengi varmistaa paikkansa MM-karsintojen toisessa vaiheessa voitolla Islannista. Hartwall Arenalla pelattava ottelu on loppuunmyyty, mutta peli nähdään suorana TV2:ssa sekä Yle Areenassa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta
- Lauri Markkanen loisti – Utah haki niukan vierasvoiton Memphisissä
- Suomalaisnaiset hyvässä vauhdissa NCAA:ssa
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa