NBA:ssa debytoinut Lauri Markkanen myönsi: Alkujännitys on nyt poissa

Kuva: Getty Images
Lauri Markkanen teki hienon NBA-debyytin säkittämällä 17 pistettä ja kahmimalla 8 levypalloa, kun Chicago Bulls hävisi vieraissa Toronto Raptorsille 101-117. Markkanen teki samalla kaikkien aikojen suomalaisennätyksen yhden NBA-ottelun pisteissä.
Aloitusviisikossa pelanneen Markkasen ensimmäinen kori syntyi kahdeksan peliminuutin jälkeen, kun ”Finnisher” sai pallon laitaan ja nousi yhden pompun jälkeen tyylipuhtaaseen hyppyheittoon. Kolmannella neljänneksellä Markkanen oli hetken ilmiliekeissä, kun hän tippasi oman heittonsa sisään, nakutti heti perään kolmosen Bullsin riistosta ja kalasti hetkeä myöhemmin itselleen kolme vapaaheittoa.
Raptors karkasi jo ensimmäisen puoliajan aikana, kun Bullsin penkki ei kyennyt vastaamaan kotijoukkueen pistetehtailuun.
– Peli ei ollut paras mahdollinen, koska hävisimme. Jos minulla oli jotain alkujännitystä, niin nyt se on ohi, Markkanen sanoi ottelun jälkeen.
Markkanen sai mukavasti peliaikaa, 33 minuuttia, joiden aikana hän tehtaili 17 pistettä ja 8 levypalloa. Korkeimpaan pistemäärään Bullsilta ylsi vain Robin Lopez 18 pisteellä ja 8 levypallolla. Parketin ykkönen oli Raptorsin liettualainen Jonas Valanciunas (23/15).
Markkasen pistemäärä oli kautta aikojen eniten suomalaispelaajalta NBA:ssa. Edellinen ennätys oli Hanno Möttölän, joka säkitti parhaimmillaan 2000-luvun alussa 14 pistettä Atlanta Hawksille.
Pitkä runkosarja on nyt Bullsin osalta aloitettu ja seuraava ottelu on jo lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Silloin Bulls ja Markkanen saavat kotikentällä vieraakseen NBA:n kestomenestyjä San Antonio Spursin.
– Toivottavasti aika monta NBA-peliä on vielä edessä. Oli makea fiilis pelata, Markkanen sanaili.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Nuorten maajoukkuevalmennuksessa haku auki
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto