Koposen Barcelonalle kirvelevä selkäsauna arkkivihollisen käsittelyssä
Kuva: Getty Images
Petteri Koposen Barcelona koki perjantain Euroliigan El Clásicossa todellisen selkäsaunan. Arkkivihollinen Real Madrid murskasi vieraissa katalonialaiset suvereenisti numeroin 63-102.
Real löi isännilleen luun kurkkuun jo avausjaksolla lyötyään yli 20 pisteen eron jo kahteen neljännekseen. Vieraat rankaisivat erityisesti kaaren takaa upotettuaan puolet kolmosistaan. Realin tehomies oli tuplatuplat 18 pisteellään ja 11 levypallollaan takonut laituri Anthony Randolph.
Koponen tuli Barcalla sisään vaihdosta ja sai 22 minuuttiin kasaan kaksi pistettä, yhden levypallon ja yhden korisyötön. Myös suomalaisen heittoyritykset jäivät kuuteen. Vapaaheitoista tai kolmosista ei uponnut yksikään.
Tappio oli Barcelonan toinen perättäinen Euroliigassa. Joukkue on kahdeksan pelatun ottelun jälkeen sarjataulukossa sijalla 11.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Miikka Muurisen Partizan valitsi Joan Peñarroyan uudeksi päävalmentajakseen
- Lauri Markkanen teki paluun tositoimiin – Utah Jazz hävisi
- Koripallon EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa
- Gordon Herbert jättää Bayern Münchenin päävalmentajan tehtävät
- Pinja Paananen pääsi ensimmäistä kertaa aloitukseen NCAA:ssa
- Lassi Nikkarinen siirtyy Espanjasta Tshekkeihin
- NCAA: Okku Federiko ja Eemeli Yalaho kaksinumeroisille pistelukemille
- Olivier Nkamhoua hurjassa iskussa Italiassa
- Awak Kuierin Galatasaray aloitti Euroliigan jatkolohkon
- Eetu Heinonen saa arvokasta kokemusta Espanjasta