Katajalla menossa härkäviikot

Joensuun Katajalla on meneillään kova parin viikon urakka, jonka aikana joensuulaiset pelasivat itsensä jälleen karsintojen kautta FIBA Europe Cupiin samalla kun uurastavat pelejä Korisliigassa.
Korisliigassa Katajalla on kasassa neljästä ottelusta kaksi voittoa. Viimeisin voitto tuli lauantaina Joensuussa Tampereen Pyrintöä vastaan. Maanantaina Kataja kohtaa Uudenkaupungin Korihait.
– Saimme toisella puolikkaalla puolustuksen toimimaan kovien yksilösuoritusten avulla. Meillä hyvä viikko tuloksellisesti ja pelillisesti. Nyt kun saamme vielä Omar Calhounin ajettua sisään joukkueeseen, niin hyvältä näyttää, Katajan päävalmentaja Juha Sten mietti Pyrintö-ottelun jälkeen.
Espoo Unitedissa Korisliiga-kaudella 2017-18 vakuuttanut Calhoun pelasi vielä lauantaina vain vähän. Vasta muutaman päivän Joensuussa viettänyt Calhoun tuo Katajalle valtavan määrän urheilullisuutta ja korintekotaitoa.
Katajan alkukauden tehopelaaja on ollut Brandon Walters (20,0/7,3/3,0t). Myös pelintekijä Jarred Ogungbemi-Jackson (17,5/7,5/5,0) on vakuuttanut heti ensimmäisissä otteluissaan. Kotimaisesta osastosta avauskauttaan Joensuussa pelaavat Fiifi Aidoo (9,8/2,3/2,5s) ja Aapeli Alanen (9,3/4,3) ovat aloittaneet pirteästi.
– Meille tiukan rypistyksen viimeinen osa ennen muutaman päivän huilia. Yksi oleellinen asia lienee, miten saamme kerättyä energiat pelin alkuun. Samoin Korihailta täytyy yrittää ottaa pois heidän vahvuuksiaan, Sten linjaa.
Korihait on neljän ottelun jälkeen Korisliigan ainoa voitoton joukkue. Korihaiden kaksi ensimmäistä ottelua olivat silti varsin hyviä esityksiä. Viime viikolla kotitappio Ura Basketille ja selkeä häviö Kouvolassa aiheuttivat jo kuitenkin enemmän huolta Korihaiden iskukyvystä.
– Me tiedämme, kuinka vaikeaa on pelata vieraissa Katajaa vastaan, mutta meidän päätavoitteemme on keskittyä omaan tekemiseen ja ottaa pieniä askelia eteenpäin joukkueena. Meidän täytyy parantaa puolustustamme, olla vahvempia yksi vastaan yksi -tilanteissa ja lisäksi olla viisaampia hyökkäyspäässä, Korihaiden päävalmentaja Jordi Juste listaa.
Korihaiden alkukauden pisteet ovat tulleet pitkälti takakentän kolmikolta Casey Benson (14,8/8,5/5,3s), Vesa Heinonen (13,5/1,8) ja Anton Cook (15,3/4,3/2,8s). Sisäpelaajista Henri Ventoniemi (12,8/4,8) ja Ande Berry (10,7/4,0) ovat pussittaneet pisteitä yli kymmenen keskiarvolla.
Lähde: Basket.fi
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Reyer Venezian Awak Kuier kuritti entistä seuraansa
- Koripallomaajoukkueille uusi yhteistyökumppani
- Koripallo esillä Urheilugaalan ehdokkuuksissa
- Lotta-Maj Lahtinen: ”Maajoukkueikkunasta jäi ihan sairaan positiiviset tunnelmat”
- Alexander Madsen liekeissä Mestarien liigassa
- NCAA:n suomalaisjoukkue Texas Tech voittoputkessa
- Jussi Laaksolle avausvoitto Saksassa
- Miro Littlen Baylor jatkaa voittamattomana
- Severi Kaukiainen vaihtaa BC Kalev/Cramon paitaan
- Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen Paris Basketball jatkaa vahvasti
- Koripallomaajoukkueille uusi yhteistyökumppani
- Alexander Madsen liekeissä Mestarien liigassa
- Koripallo esillä Urheilugaalan ehdokkuuksissa
- NCAA:n suomalaisjoukkue Texas Tech voittoputkessa
- Jussi Laaksolle avausvoitto Saksassa
- Susijengi mukaan Valencian olympiakarsintaturnaukseen
- Miro Littlen Baylor jatkaa voittamattomana
- Lotta-Maj Lahtinen: ”Maajoukkueikkunasta jäi ihan sairaan positiiviset tunnelmat”
- Severi Kaukiainen vaihtaa BC Kalev/Cramon paitaan
- Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen Paris Basketball jatkaa vahvasti