Jyri Lehtonen: ”Ensimmäinen kymppi oli iloista hyökkäyspeliä”

Sudenpentujen valmentaja Jyri Lehtonen oli tyytyväinen erityisesti ensimmäisen ja kolmannen neljänneksen alkuihin perjantaisessa Portugali-voitossa.
– Ensimmäisen ja kolmannen neljänneksen alut oli sellaisia kuin pitääkin. Ensimmäinen kymppi oli iloista hyökkäyspeliä, puolustus toimi ja pääsimme juoksemaan, päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoi Basket.fi:lle.
– Toisella kympillä ei mennytkään samat heitot sisään, niin vastustaja pääsi puolinopeista tekemään liian helposti pisteitä. Etäisyys pallolliseen puolustajaan oli huono ja Portugalin takamies pääsi vapaaheittoviivan kautta ajamaan kohti rengasta, mikä aiheutti meille ongelmia.
Ongelmat eivät kuitenkaan näkyneet tulostaululla. Selvä voitto antoi hyvän startin Bulgariassa pelattavaan B-divisioonan EM-turnaukseeen. Lauantain Suomi kohtaa Puolan. Portugalin ja Puolan lisäksi samassa lohkossa pelaavat Kosovo ja Georgia.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä
- Suomen 18-vuotiaat tytöt päättivät PM-turnauksen voittoon
- Kauhajoki Mestarien liigan karsintoihin
- Erik Sajantila siirtyy Hollantiin
- Mikael Jantusen Paris Basketball aloitti Ranskan finaalisarjan voitokkaasti
- Sasu Salin kruunasi kautensa mestaruuteen
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa