Henrik Dettmann: ”Bulgaria on ollut hyvä koripallomaa”
Kuva: Getty Images
Euroopan MM-esikarsinnoissa oman lohkonsa voittanut Bulgaria arvottiin Suomen kanssa samaan MM-karsintojen F-lohkoon.
Susijengi ja Bulgaria kohtasivat toisensa edellisen kerran vuonna 2008.
– Bulgariaan emme ole hetkeen törmänneet turnauksissa emmekä peleissä, joten joukkue on tietenkin muuttunut melkoisesti yhdeksän vuoden takaisesta, Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann huomauttaa Basket.fillä.
– EM-kisoissa Bulgaria ei ole muutamaan vuoteen pelannut, mutta heidän joukkueessaan on ainakin kaksi Euroliiga-pelaajaa (Dee Bost, Aleksandar Vezenkov), mikä on jo selkeä tae laadusta. Perinteisesti Bulgaria on ollut hyvä koripallomaa.
Karsinnat pääsystä Kiinan vuoden 2019 MM-kisoihin käynnistyvät Susijengin osalta marraskuussa, kun joukkue kohtaa Bulgarian vieraissa 24.11. ja Tshekin kotikentällään 27.11. Helmikuussa 2018 Susijengi matkustaa Islantiin ja kohtaa kotonaan Bulgarian ja päättää karsintansa kesä-heinäkuussa 2019 vierasottelulla Tshekkiä ja kotiottelulla Islantia vastaan.
– Helppoja vastustajia näissä karsintoja ei tule vastaan yhtäkään. Kotiotteluissamme Islantia, Tshekkiä ja Bulgariaa vastaan joudumme hyväksymään ennakkosuosikin aseman, mutta vierasotteluissa kotijoukkue on aina suosikki, Dettmann arvioi.
– Meidän on kyettävä karsinnoissa voittamaan ne ottelut, joihin lähdemme ennakkosuosikkina, ja toisaalta haettava pesäeroa vastustajiimme voittamalla jokunen ottelu vieraskentällä.
MM-karsintalohkon kolme parasta joukkuetta etenee seurajoukkuekauden 2018-19 aikana pelattavaan MM-karsintojen toiseen vaiheeseen.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen 16-vuotiaat tytöt ja pojat kutsuttu maajoukkueleirille Kisakallioon
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa