Finaalitappio jätti karvaan maun Vilppaan riveihin – ”Emme missään vaiheessa luovuttaneet”
Kuva: Juha Tamminen
Vilpas koki perjantaina kovia, kun se hävisi Kauhajoen Karhulle kuudennessa Korisliigan finaaliottelussa ja menetti samalla mestaruuden.
− Kaadutaan seitsemän kertaa, noustaan ylös kahdeksan. Pettymys on joukkueella kova, tämä ei ollut se, mitä lähdimme tavoittelemaan, Vilppaan valmentaja Joonas Iisalo sanoi.
Vilpas voitti Korisliigan runkosarjan näytöstyyliin. Siksi se lähti finaalipariin ennakkosuosikkina.
Mikko Koivisto ja Juho Nenonen yrittivät paikata Teemu Rannikon loukkaantumisen myötä tullutta johtajuusvajetta finaaleissa, mutta kummankin luontainen hyökkäysrooli on sellainen, että johtajan viittaa on vaikea ottaa, jos pallo ei ole käsissä kovinkaan montaa hetkeä.
− Ei voi olla kuin ylpeä tästä joukkueesta. Emme missään vaiheessa luovuttaneet. Nämä olivat hienot finaalit, nämä olisivat ansainneet vielä seitsemännen pelin. Sitä ei tällä kertaa vaan tullut, Nenonen kertoi Ylen haastattelussa.
Lähde: Koripallo.com.
LUE MYÖS:
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa
- Suomalaisonnistujat esiintyivät edukseen NCAA-parketeilla
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- Susijengille lukuisia Urheilugaala-ehdokkuuksia
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Susijengi lähtee MM-karsintaikkunaan neljäntoista pelaajan voimin
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa