Anton Odabasi päättää uransa – vain 23-vuotiaana
Viime vuodet Turkissa pelannut ja pelikaudella 2018-19 välivuotta viettänyt Tapiolan Hongan kasvatti Anton Odabasi, 23, ilmoittaa päättävänsä koripallouransa henkilökohtaisista syistä.
Suomen juniorimaajoukkueiden huippuihin lukeutunut 206-senttinen Odabasi pelasi uransa aikana Suomessa ja Turkissa. Odabasi pelasi ammattilaisena Turkin pääsarjassa (BSL) Trabzonsporin joukkueessa vielä kaudella 2017-18, jolloin hän viimeisteli joukkueelleen 4,1 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden.
Kesällä 2018 Turkin suurseuroihin lukeutuva istanbulilainen Galatasaray tarjosi Odabasille sopimusta, jonka Odabasi kuitenkin päätyi hylkäämään. Odabasi harkitsi myös muihin eurooppalaisiin seuroihin liittymistä, mutta päätyi lopulta pitämään välivuoden, jonka aikana hänen mielessään kypsyi päätös koripallon jälkeiselle uralle siirtymisestä.
– Kuluneen vuoden aikana sain rauhassa pohtia asioita syvällisemmin ja koin, että kulkemani reitti ei kohdannut kaikilta osin arvomaailmani kanssa, Odabasi kommentoi Basket.fi:lle.
– Ajatusprosessi on ollut pitkä eikä päätös ollut helppo. Kokemukset koripalloilijana ovat kuitenkin avartaneet katsomustani ja opettaneet asioita, joita uskon voivani hyödyntää myös tulevissa haasteissa. Koripallomatkani varrella olen saanut tärkeitä ystäviä, joiden kanssa olen löytänyt yhteisiä arvoja ja mielenkiinnon kohteita myös muilla elämänalueilla. Olen kiitollinen koripallolle kaikesta.
- Susijengin tilanne on hurja MM-karsinnoissa – jopa kymmenen avainpelaajaa sivussa
- Pitkä odotus päättyy – kuukausia sivussa ollut Jacob Grandison siirtyy Ranskaan
- Susijengin vakionimi siirtyy Turkkiin sarjanousijan riveihin
- Jacob Grandisonin pitkä pelikielto päättyy – taustalla Susijengin lääkintätiimin virhe
- Susijengin takamies siirtyy Puolaan – isompaa roolia on odotettavissa
- Lauri Markkanen: ”Urheilu ei ole aina helppoa”
- Susijengi kaatoi Viron – Lassi Tuovi: ”Pelattiin playoff-mentaliteetilla”
- Susijengi jyräsi Viron yli – Lauri Markkanen palasi tasolleen
- Susijengin avainpelaaja siirtyy Turkin pääsarjaan
- Susijengin peli ailahtelee – Lassi Tuovi nosti esiin yhden selvän ongelmakohdan