Alexander Madsen Latvian mestariksi
Kuva: Juha Tamminen
Alexander Madsen, 25, sai tililleen Latvian mestaruuden, kun Latvian koripalloliitto päätti lopettaa koripallokauden kruunaten samalla VEF Riian mestariksi.
VEF Riika pelasi tällä kaudella Viron ja Latvian yhteisliigaa sekä Mestarien liigaa. Kauden keskeytyshetkellä VEF Riika johti Viron ja Latvian yhteisliigaa ja se julistettiin myös Latvian mestariksi.
– Emme hävinneet yhdellekään latvialaisjoukkueelle kauden aikana, joten siinä mielessä mestaruus oli varmaan ansaittu. Olisihan se tietenkin ollut kiva pelata pudotuspelit ja ansaita mestaruus normaalilla tavalla, mutta ratkaisu oli tietenkin täysin ymmärrettävä ja oikea. Viron ja Latvian liigan tilanteesta en tiedä onko siellä päätetty jotain mahdollisesta mestaruudesta, Madsen sanoo Koripalloliiton verkkosivujen mukaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä
- Miro Little vahvassa syöttövireessä NCAA:ssa
- Lauri Markkaselle 18 pinnaa tappio-ottelussa
- Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen voitossa
- Sasu Salin pääsi juhlimaan Copa Españan voittoa
- Tuttua tarinaa Lauri Markkasesta