50 A-maaottelun tamperelaislegenda on poissa

Koripalloliiton verkkosivut kertovat, että Tampereen Pyrinnön kasvatti ja pitkäaikainen miesten maajoukkuepelaaja, sittemmin valmentajana ja erotuomarina pitkän uran tehnyt Arvo Jantunen nukkui pois 20. heinäkuuta 89 vuoden ikäisenä.
Jantunen edusti Tampereen Pyrintöä miesten koripallon SM-sarjassa yhteensä kuudellatoista kaudella (1952-1966) ja viimeisteli parhaalla kaudellaan Pyrinnölle 19,3 pistettä ottelua kohden. Tätä ennen hän pelasi Pyrinnön paidassa Koripalloliiton mestaruussarjassa (1949-1952).
Vuonna 1958 Jantunen oli mukana tuomassa Pyrinnölle seuran edustusjoukkueen ensimmäistä koripallon SM-mitalia, kun Pyrintö voitti hopeaa.
Jantunen pelasi Suomen miesten koripallomaajoukkueessa 50 maaottelua ja esiintyi sinivalkopaidassa vuosien 1957, 1959 ja 1961 EM-kisoissa.
Pelaajauransa jälkeen Jantunen toimi koripallovalmentajana Pyrinnössä, jonka lisäksi hän urakoi miesten maajoukkueen apuvalmentajana 1963. Erotuomariuransa Jantunen aloitti 1965, jonka jälkeen hän toimi tuomarina sadoissa otteluissa. Vuoden 1967 Suomen koripallon EM-kisoissa Jantunen toimi tuomarien ja toimitsijoiden ylivalvojana.
Pyrintö nosti Jantusen pelipaidan Pyynikin Palloiluhallin kattoon vuonna 2014.
Lähde: Basket.fi
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Severi Kaukiaisella vahva kausi Virossa
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hävisivät Italialle – voittivat silti lohkonsa
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa