Tshekki kaatoi Suomen 20-vuotiaat naiset Kisakalliossa
Kuva: Juha Tamminen
Suomen 20-vuotiaiden naisten maajoukkue avasi maajoukkuekesänsä Kisakallion Susi Training Centerissä Tshekkiä vastaan. Tshekki nappasi johtoaseman toisella neljänneksellä ja karkasi 55-64 (31-34) -voittoon.
Avausneljännes kuului Suomelle 19-11, mutta toisella neljänneksellä Tshekki osoitti olevansa kymmenkunta valmistavaa maaottelua öljytympi kone. Vieraat riuhtaisivat kolmen pisteen eron toisen neljänneksen lopuksi ja pitivät johtoaseman loppuun asti.
– Meillä oli vauhtia, mutta ei niinkään malttia. Se näkyi etenkin hyökkäyspäässä ja meidän 26 menetystä kertoo siitä paljon, Suomen valmentaja Sami Toiviainen kertoo Koripalloliiton sivuilla.
– Meidän pitää olla vielä rohkeampi laittamaan puolustuspäässä palloon painetta. Se on isoin kehityskohde huomiselle menetysten vähentämisen lisäksi. Paljon hyvää, mutta paljon on vielä kehitettävää.
Suomelta kaksinumeroisille pistelukemille pääsivät Lotta-Vehka-aho (11/5/3 syöttöä), Elina Arike (10/8) sekä universiadijoukkuevahvistus Helmi Tulonen (11/9/3 syöttöä).
Suomi ja Tshekki kohtaavat uudestaan torstaina kello 18:30.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa