Touko Tainamolle piste-ennätys NCAA:ssa

Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa toista kauttaan pelaava Touko Tainamo pussitti yliopistouransa korkeimman pistemäärän, kun Tainamo keräsi nimiinsä 22 pistettä Denverin voittaessa kolmen jatkoajan jälkeen Kansas Cityn.
Ennen joulua ja välipäivinä Denver ehti pelata peräti kolme ottelua, joista ensimmäisessä Denver hävisi 21. joulukuuta Oregon Statelle 52-57 (18-20). Tainamo pelasi aloitusviisikossa 29 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, kolme levypalloa ja yhden syötön.
Viime viikon torstaina Denver oli osa todellista jännitysnäytelmää, kun ”Pioneers” selvisi voittajaksi Kansas Citystä hurjan kolmen jatkoajan jälkeen 83-85 (22-26, 66-66, 71-71, 76-76).
Tainamo rehki kentällä peräti 37 minuuttia ja runnoi tilastoikseen 22 pistettä ja neljä levypalloa. Tainamo osui pelitilanneheittonsa 9/12, joista yksi oli tärkeä kolmonen kulmasta toisella jatkoajalla.
Denverin pelit jatkuivat lauantaina, kun joukkue hävisi Oral Robertsille 80-62 (29-25). Tainamo oli jälleen aloitusviisikossa keräten 10 pistettä ja kolme levypalloa 28 minuutin peliajalla.
Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti pelaa toista kauttaan Denverissä, jossa hän on tilastoinut tällä kaudella keskimäärin 11,4 pistettä ja 5,6 levypalloa ottelua kohden. Kuudestatoista pelaamastaan ottelusta Tainamo on ollut aloitusviisikossa 12 kertaa.
Lähde: Basket.fi
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hävisivät Italialle – voittivat silti lohkonsa
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi