Suomen aika loistaa: ”Nyt kaikki on valmista”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen miesten koripallomaajoukkue selvitti tiensä komeasti jatkopeleihin EM-kilpailuissa.
Susijengi hävisi alkulohkossa vain yhden pelin ja senkin täpärästi lohkovoiton puhtaalla pelillä napanneelle Slovenialle.
Istanbuliin jatkopeleihin Suomi matkaa menestymään. Susijengi ei todellakaan ole saavuttanut tavoitteitaan vain pääsemällä alkulohkosta jatkoon. Tavoitteena on ensin kaataa lauantaina Italia ja sitten mennä niin pitkälle kuin mahdollista.
– Olisi luonnotonta, jos näin ei olisi. Bilbaossa (MM-kisat 2104) me tietyllä tavalla tyrimme mahdollisuutemme, Sloveniassa se kaatui Hanno Möttölän ja Teemu Rannikon loukkaantumisiin ja Montpellierissä Petteri (Koponen) loukkaantui. Nyt kaikki on valmista, että voimme ottaa askeleen eteenpäin, Dettmann toteaa.
Nyt kaikki pelaajat ovat kunnossa ja Lauri Markkanen on noussut uutena tähtenä loistamaan Susijengin riveihin. Nyt ei tarvitse jossitella, on Suomen aika loistaa!
Lähde: Aamulehti
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue jatkaa voittokulkuaan
- Lauri Markkanen taas poissa pelistä