Suomen 18-vuotiaissa pojissa läpileikkaus tulevaisuuden Susijengiin
Kuva: Juha Tamminen
Sudenpennut pelaa loppuviikosta Pohjoismaiden mestaruuskisoja Kisakallion Susi Training Centerissä.
Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue on kerääntynyt kaksi kertaa Kisakallioon päävalmentaja Jyri Lohikosken alaisuudessa. Leirit on vietetty susipelaamisen kivijalkojen parissa ja PM-kisajoukkueeseen on valittu tusinallinen pelaajia.
– Olemme harjoitelleen maajoukkuekoripallon perusasioita. Meidän pelissä se tarkoittaa stop and go -koripalloa eli puolustamista, siitä lähteviä nopeita hyökkäyksiä sekä pallon ja pelaajien liikettä, Lohikoski kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Lohikosken mukaan 18-vuotiaiden maajoukkueessa esiintyy suomalaisen koripallon tulevaisuus.
– 18-vuotiaiden maajoukkuetta kannattaa seurata aina siinä mielessä, jos Korisliigan, ja miksei Susijenginkin, tulevaisuus kiinnostaa. Susijengistä ja valtaosa Korisliigassa isoja minuutteja pelaavista ovat jossain kohtaa urallaan pelanneet 18-vuotiaiden maajoukkueessa. Enkä usko, että tämäkään joukkue tekee poikkeusta.
Suomen 18-vuotiaat pojat aloittavat pelinsä Susi Training Centerin ykköskentällä torstaina 27.6. kello 13:30 Tanskaa vastaan.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikael Jantusen Fenerbahce saa vastaansa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä
- Awak Kuierin Galatasaray taisteli tiensä Euroliigan finaaliin
- Utah Jazzin valmentajalla uskoa Lauri Markkaseen
- Greg Gibson palaa kotimaan kentille
- Suomalaiskaksikon kausi päättyi pettymykseen Saksassa
- Oliver Nkamhoua taas Varesen avainpelaajia
- Elias Valtonen takaisin tositoimissa
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa