Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkue otti avausvoittonsa EM-kisoissa
Kuva: Juha Tamminen
Suomi nappasi avausvoittonsa 18-vuotiaiden poikien koripallon EM-kisoissa alkulohkon viimeisessä ottelussa Alankomaita vastaan 53-59 (28-31). Sudenpennut raastoi puolustuksessa läpi ottelun ja pistehanat aukesivat kolmannella neljänneksellä Nikolas Gustavsonin ja Touko Tainamon toimesta.
Alankomaat pysyi rinnalla pitkälle kolmannen neljänneksen loppupuolelle saakka, kunnes Gustavson ja Tainamo ottivat Sudenpentujen pistetehtailun harteilleen. Federiko Federikon hyökkäyslevypallon jälkeen pallo pyöri Gustavsonille, joka naulasi kolmosellaan eron yhdeksään 34-43.
Hetkeä myöhemmin Gustavson ajoi keskelle ja tarjoili pelivälineen Tainamolle, joka taas nosti eron kymmeneen pisteeseen. Gustavson osui vielä kertaalleen kaaren takaa kylmäpäisesti suoraan kuljetuksesta, Tainamo heitti silkinpehmeän hook-heiton sisään ja Erik Sajantila venytti eron 15 pisteeseen neljänneksen vaihteeseen.
– Touko pelasi vahvan pelin palloskriinihyökkäysten kautta. Nikolas taas tuli vaihdosta ratkaisevalla hetkellä ja näytti hänen erikoisosaamistaan eli kykyään tehdä koreja, Suomen päävalmentaja Jyri Lohikoski kertasi.
Päätösneljännes oli kuitenkin hyökkäyspäässä vaikeaa suomalaisille. Alankomaat sai kurottua eron vielä kuuteen pisteeseen, mutta kellosta loppui aika kesken.
– Voittohan tuli puolustamalla. Jos katsoo eilisen illalta kisojen tilastoja, niin vastustajan Keye van der Vuurst de Vries ja Tristan Enaruna olivat ihan turnauksen kärkinimiä. Nyt saimme heidät pakotettua heikkoihin prosentteihin ja useisiin menetyksiin, Lohikoski sanoi.
Gustavsonin (6/2) ja tupla-tuplan jättimäisten alankomaalaisten keskeltä repineen Tainamon (19/11) lisäksi Suomen pisteistä vastasivat Mustapha Amzil (12/7), Perttu Blomgren (7/1/5 syöttöä/5 riistoa) ja Teemu Suokas (6/3).
Suomella on edessä välipäivä, jonka jälkeen keskiviikkona on edessä pudotuspelit, jotka määrittelevät, että pääseekö Sudenpennut kahdeksan parhaan joukkoon. Suomen vastustaja selviää maanantai-iltana.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen taas sivussa – nyt tuli Utah Jazzille sakot
- Elsa Lemmilälle NCAA:ssa 23 pistettä ja 9 levypalloa
- Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko vauhdissa NCAA:ssa
- Lauri Markkasen Utah Jazz puristi voiton Miami Heatista
- Lauri Markkasen Utah Jazz kaatui niukasti Orlandossa
- Sudenpentujen 2026 EM-alkulohkot arvottu
- Eemeli Yalaho rymisteli NCAA:ssa 26 pistettä
- Lauri Markkanen johti Utahin voittoon Indianassa
- Elsa Lemmilä liekeissä NCAA:ssa
- Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue taipui Unkarin turnauksen finaalissa