Suomen 16-vuotiaille pojille mainio alku Olympiafestivaaleilla

Suomen 16-vuotiaiden poikien maajoukkue aloitti Euroopan Nuorten Olympiafestivaalit voitolla, kun avauspelissä Sudenpennut kaatoivat Bosnia-Hertsegovinan lukemin 79-70 (40-35). Suomen ykkönen oli 20 pistettä ja 10 levypalloa kaapinut Thomas Exaucia.
Suomi oli avausneljänneksen lirissä Bosnia-Hertsegovinan fyysisen irtopallopelaamisen kanssa, mutta toisesta neljänneksestä lähtien Suomi pisti kampoihin urakalla. Suomalaiset kokosivat puoliaikaan mennessä viittä pistettä pitävän johdon, joka säilyi ottelun loppuun saakka.
– Bosnia-Hertsegovina pisti meille kunnolla kapuloita rattaisiin ja varsinkin ensimmäiset 10 minuuttia olivat vaikeita. Heidän levypallokovuutensa oli meitä pykälää parempi, mutta toisella jaksolla löysimme meidän oman tekemisen taso, Suomen päävalmentaja Antti Koskelainen kertoi.
– Kun ollaan vielä tässä vaiheessa kesää, niin paketti ei pysy kasassa koko 40 minuuttia, vaan tulee hyviä vaiheita ja notkahduksia. Se hyväksytään ja sen eteen tehdään myös töitä.
Levypallopelaamisen tukipilarin Exaucian lisäksi Suomelta onnistui monipuolisen tilastorivin kirjauttanut Aarni Korkiatupa (6/7/4 syöttöä/6 riistoa). Kaksinumeroisille pistelukemille Exaucian lisäksi ylsi Erik Sajantila (12/7).
Suomi kohtaa huomenna EYOF-kisojen toisena päivänä huomenna tiistaina Kroatian.
Suomen 15-vuotiaat tytöt kohtasivat Liettuassa Ukrainan 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen häviten hienon kamppailun jälkeen 44-56 (20-20). Ukraina vei vähäkorisen toisen neljänneksen jälkeen kolmannen jakson 12-22 ja nappasi voiton nimiinsä.
– Ukraina oli vuoden vanhempia ja se näkyi fyysisyydessä. Pakko olla ylpeä, että kuinka taistelimme, väänsimme ja käänsimme, jotta peli oltaisiin voitu voittaakin. Viimeistely ei ollut niin laadukasta vahvempia vastaan, mutta levypallopelin voittaminen 48-46 vuotta vanhempia vastaan on iso juttu, Suomen päävalmentaja Sami Toiviainen kommentoi Koripalloliiton sivuilla.
Suomelta korkeimmille pistemäärille ylsivät Kati Ollilainen (9/3) ja Sara Hakala (7/1).
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Daniel Jansson valittiin jälleen vuoden valmentajaksi Saksan ProA:ssa
- Susijengin nuori runkopelaaja siirtyy Michiganiin
- Awak Kuier tilastoi kaksi levypalloa ja kaksi torjuntaa
- Suomen 18-vuotiaille tytöille kaksi tappiota Serbiassa
- Sasu Salinin Espanjan kausi päätökseen
- Suomen 18-vuotiaat tytöt pelaa Serbiassa
- Tuomas Iisalon Bonn finaaleihin Saksassa
- Lassi Nikkarinen jatkaa Seagullsissa
- Suomen 15-vuotiaiden maajoukkueet Kisakallioon heinäkuussa
- Susijengi kohtaa Viron Espoossa 9.8.
- Sasu Salinin Espanjan kausi päätökseen
- Suomen 18-vuotiaat tytöt pelaa Serbiassa
- Tuomas Iisalon Bonn finaaleihin Saksassa
- Susijengi kohtaa Viron Espoossa 9.8.
- Suomen 18-vuotiaille tytöille kaksi tappiota Serbiassa
- Susijengin nuori runkopelaaja siirtyy Michiganiin
- Topias Palmi sai tilaisuuden ja peliaikaa
- Daniel Jansson valittiin jälleen vuoden valmentajaksi Saksan ProA:ssa
- Susijengi Rising Stars kohtaa Latvian ja Viron
- Espanjassa ja Saksassa isoja pelejä