Suomalaisvalmentajat kiireisinä Euroopan kentillä

Suomalaisvalmentajat saivat Euroopan kentillä joukkueensa hyvään iskuun, kun Lassi Tuovi, Jukka Toijala ja Tuomas Iisalo pääsivät maistamaan voittoa.
Tuovin valmentama Gravelines-Dunkerque otti tärkeän voiton Ranskan liigan ottelussa kaadettuaan Levalloisin 88-76 (36-39). Voitolla Gravelines-Dunkerque nousi sarjassa kahdeksanneksi.
Romanian liigassa Toijalan Steaua Bukarest haki 80-77 (34-33)-vierasvoiton Matti Nuutisen Pitestistä. Nuutinen ei ollut Pitestin kokoonpanossa. Steaua on sarjassa viidentenä ja Pitesti heti perässä kuudentena.
Saksan ProA-sarjassa Iisalon ja Vesa Vertion käskyttämä Crailsheim nousi sarjan jaetulle kärkipaikalla voitettuaan Nürnbergin 84-64 (41-34).
Anton Mirolybovin luotsaama Kirchheim sen sijaan joutui taipumaan Hagenin vieraana 71-96 (36-48). Kirchheim on sarjassa kymmenentenä voiton päässä pudotuspelirajasta.
Lähde: Basket.fi
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa