Suomalaispelaajien seurat voitokkaita joulunajan NCAA-peleissä

Tomas Murphy ja Northeastern päättivät konferenssinsa ulkopuoliset ottelut voittoon Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa, kun ”Huskies” selätti St. Bonaventuren 59-64 (25-27). Murphy pelasi kuudentena miehenä 16 minuuttia tehtaillen yhdeksän pistettä, kaksi levypalloa ja yhden torjunnan.
Tuukka Jaakkola palasi parketille, kun Cal Poly hävisi niukasti UT-Arlingtonille jatkoajan jälkeen 75-70 (33-39, 61-61). Jaakkola pelasi vaihtopenkiltä 16 minuuttia, joiden aikana hän nosti kaksi pistettä, noukki neljä levypalloa, kirjautti yhden syötön ja torjui kerran.
Edon Maxhuni ja Long Beach State voittivat toisen tiukan ottelun peräkkäin, kun Colorado State kaatui loppulukemin 61-64 (28-31). Maxhuni ansaitsi aloitusviisikossa 19 minuuttia täyttäen tilastosarakkeensa viidellä pisteellä, yhdellä levypallolla ja kahdella syötöllä.
Andre Gustavson ja Richmond voittivat selkeästi High Pointin yliopiston 59-74 (25-39). Gustavson haki yhden levypallon ja torjui kerran pelaamassaan kuudessa minuutissa.
Remu Raitasen San Francisco venytti voittoputkensa viiteen Stanfordin kustannuksella 64-74 (19-30). Raitanen haki yhden levypallon ja jakoi yhden syötön kuudessa peliminuutissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa
- Susijengin Olivier Nkamhoua mukana järjestämässä koripalloleiriä Kameruniin