Suomalaispelaajien seurat voitokkaita joulunajan NCAA-peleissä

Kuva: Juha Tamminen
Tomas Murphy ja Northeastern päättivät konferenssinsa ulkopuoliset ottelut voittoon Yhdysvaltojen yliopistosarjassa NCAA:ssa, kun ”Huskies” selätti St. Bonaventuren 59-64 (25-27). Murphy pelasi kuudentena miehenä 16 minuuttia tehtaillen yhdeksän pistettä, kaksi levypalloa ja yhden torjunnan.
Tuukka Jaakkola palasi parketille, kun Cal Poly hävisi niukasti UT-Arlingtonille jatkoajan jälkeen 75-70 (33-39, 61-61). Jaakkola pelasi vaihtopenkiltä 16 minuuttia, joiden aikana hän nosti kaksi pistettä, noukki neljä levypalloa, kirjautti yhden syötön ja torjui kerran.
Edon Maxhuni ja Long Beach State voittivat toisen tiukan ottelun peräkkäin, kun Colorado State kaatui loppulukemin 61-64 (28-31). Maxhuni ansaitsi aloitusviisikossa 19 minuuttia täyttäen tilastosarakkeensa viidellä pisteellä, yhdellä levypallolla ja kahdella syötöllä.
Andre Gustavson ja Richmond voittivat selkeästi High Pointin yliopiston 59-74 (25-39). Gustavson haki yhden levypallon ja torjui kerran pelaamassaan kuudessa minuutissa.
Remu Raitasen San Francisco venytti voittoputkensa viiteen Stanfordin kustannuksella 64-74 (19-30). Raitanen haki yhden levypallon ja jakoi yhden syötön kuudessa peliminuutissa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Elina Koskimies palasi Saksaan mestaruusjahtiin
- Edon Maxhuni vahvalla pelipäällä
- Mikael Jantunen ottanut paikkansa
- Miikka Muurinen iskussa Partizan-debyytissään
- Olivier Nkamhoua aloitti vahvasti Italiassa
- Joonas Iisalo mukaan Susijengin valmennusjohtoon
- Susijengin EM-kisapaidat huutokaupassa
- Susijengi palaa kotiyleisön eteen joulukuussa
- Saksassa naisten sarjakausi käyntiin – suomalaisille avausvoitto
- Awak Kuierin Galatasaray Euroliigan lohkovaiheeseen