Sudenpennut valmistautuu EM-kisoihin pelaamalla valmistavia maaotteluita
Kuva: Juha Tamminen
Suomen 20-vuotiaiden miesten koripallomaajoukkue jatkaa valmistautumistaan kohti B-divisioonan EM-kisoja, kun Sudenpennut pelaa kaksi valmistavaa maaottelua Salon Salohallissa perjantaina ja lauantaina.
20-vuotiaat miehet aloittivat maajoukkuekesänsä viikonloppuna Puolassa, jossa kahden harjoitusmaaottelun saldo oli tappio ja voitto. Salossa joukkue kohtaa Portugalin perjantaina 28.6. kello 20:00 ja lauantaina 29.6. kello 18:00.
– Pyrimme olemaan yhtä aggressiivisia kuin olimme Puolaa vastaan sekä viimeistelemään paremmin riistojen jälkeen toisessa päässä. Meillä on mukana pari uutta jätkää, Henry Boyd ja Aapeli Syrjämäki, jotka oli poissa Puolasta sairastumisten takia. Kiva nähdä miehet kentällä. Taistelu kisalähtijöiden kesken on todella tiukkaa, Suomen päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Salohallissa on muutenkin kuhinaa, kun perjantaina kello 17:30 Suomen universiadeihin valmistautuva Suomen miesten haastajamaajoukkue saa vastaansa Kanadan.
Katso Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkueeseen nimetyt pelaajat täältä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi
- Shawn Hopkins palaa Suomeen
- Utah Jazzille murskatappio ilman Lauri Markkasta
- Lauri Markkanen johdatti Utahin niukkaan voittoon Dallasista