Slovenian tähti toivoo ”paikallisvastustajaa” EM-finaaliin
Slovenian joukkue otti luonnollisesti ilon irti koripallon EM-kisojen finaalipaikastaan. Se kaatoi välierässä Espanjan murskalukemin 92-72.
– Valmentajamme tekivät loistavaa työtä valmistautumisessamme. Taktiikkamme oli erinomainen. Espanjan kaltaista superjoukkuetta vastaan. Emme pelänneet, vaan olimme aggressiivisia. Kun on itseluottamusta, muutamat heitot menevät sisään, jotka tavallisesti eivät mene. Otimme loistavan voiton. Voitto on historiallinen kansallemme, iloitsi Slovenian kapteeni ja tähtipelaaja Goran Dragic.
Turnauksessa on mahdollista saada tulikuuma finaali Slovenian ja Serbian välillä. Dragic toivoo Serbian voittoa Venäjästä.
-Serbia on ollut tässä tilanteessa monta kertaa. Venäjä myös. Tulee vastaan kuka tahansa, en välitä. Ansaitsemme tähän mahdollisuuden pelata kultamitaleista. Paras voittakoon. Perheeni tausta on Serbiasta, joten miksi ei Serbia.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Miikka Muurinen paljasti: jättimäinen tavoite!
- Espanjan suurseura jysäytti: hankki Susijengin luottopelaajan!
- Siirtopommi: Susijengin tähtilaituri siirtymässä Real Madridiin
- Susijengin MM-edustaja kolmatta kertaa urallaan ulkomaille
- Susijengin tähtisentteri siirtyy Barcelonaan
- Yllättävä käänne Susijengin tähden uralla – Mikael Jantunen jättää Fenerbahçen
- Koripallon MM-karsinnat: Susijengin pelit, tulokset, tv
- YLE: Maajoukkueesta pudotettu Jacob Grandison – nyt selvisi lisää
- Ranska oli kotonaan Susijengiä parempi – seuraavaksi luvassa kutkuttava ottelu
- Susijengi kohtaa Ranskan – ottelussa tällainen kokoonpano