Slovenian tähti toivoo ”paikallisvastustajaa” EM-finaaliin

Slovenian joukkue otti luonnollisesti ilon irti koripallon EM-kisojen finaalipaikastaan. Se kaatoi välierässä Espanjan murskalukemin 92-72.
– Valmentajamme tekivät loistavaa työtä valmistautumisessamme. Taktiikkamme oli erinomainen. Espanjan kaltaista superjoukkuetta vastaan. Emme pelänneet, vaan olimme aggressiivisia. Kun on itseluottamusta, muutamat heitot menevät sisään, jotka tavallisesti eivät mene. Otimme loistavan voiton. Voitto on historiallinen kansallemme, iloitsi Slovenian kapteeni ja tähtipelaaja Goran Dragic.
Turnauksessa on mahdollista saada tulikuuma finaali Slovenian ja Serbian välillä. Dragic toivoo Serbian voittoa Venäjästä.
-Serbia on ollut tässä tilanteessa monta kertaa. Venäjä myös. Tulee vastaan kuka tahansa, en välitä. Ansaitsemme tähän mahdollisuuden pelata kultamitaleista. Paras voittakoon. Perheeni tausta on Serbiasta, joten miksi ei Serbia.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Taru Tuukkanen ja Lassi Nikkarinen valittiin Korisliigan Vuoden pelaajiksi
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Susijengillä mielenkiitoinen arpa MM-karsinnoissa
- Roosa Lehtoranta suuntaa katseensa kesään Susiladiesin kanssa
- Susijengillä jännittävä päivä tiistaina
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja
- Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramon finaaleihin
- Korisliigan mestari on Seagulls
- Perttu Blomgren johdatti BK Ventspilsin Latvian finaaleihin
- Olivier Nkamhouan Chemnitz nappasi kiinni pudotuspelipaikkaan