Ranska jäi alkulohkon päätöskamppailussaan Slovenian jalkoihin iltapäivällä Helsingissä. Loppulukemat kirjattiin 95-78. Slovenia hallitsi ottelua alusta loppuun, eikä Ranska pystynyt haastamaan vastustajaansa kunnolla missään vaiheessa.

– Tiesimme olevamme hyvässä rytmissä juuri nyt ja että voimme voittaa ranskalaiset. Näytimme, miten hyvin Slovenia pystyy pelaamaan ja jälleen voitimme. Nyt edetään pudotuspeleihin ja katsotaan, mitä Istanbul meille tuo, sanoi Slovenian pelaaja Jaka Blazic ottelun jälkeen Sportti.comin mukaan.

Slovenian lohkovaihe oli kokonaisuudessaan varsin vakuuttavaa katsottavaa. Viisi ottelua – viisi voittoa.

– Joukkueen kemia toimii hyvin. Valtaosa pelaajista on pelannut maajoukkueessa yhdessä jo viisi kuusi vuotta. Myös nuorten maajoukkueista moni tuntee toisensa. Tästä on hyvä rakentaa.

Slovenian kova taso on tiedetty, mutta nähdynlainen dominanssi on tullut muulle Euroopalle lievänä yllätyksenä. Pelaajat itse uskovat jopa EM-kultaan.

– Miksi ei? Se on unelma. Pelien voitto riippuu luonteesta ja kaiken on osuttava kohdalleen. Katsotaan, Blazic sanoi mestaruushaaveista.

Lähde: Sportti.com