Sasu Salin tekee paluun Espanjaan
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Salin kuuluu Suomen kaikkien aikojen koripalloilijoiden eliittiin. Salin on kuulunut Susijengin avainpelaajiin aina debyyttikesästään 2010 asti, jolloin hän kohosi kertayrittämällä joukkueen parhaaksi pistemieheksi (12,7p/ottelu) ja koko EM-karsintojen tarkimmaksi kolmen pisteen heittäjäksi (64,0%).
Susijengin kapteeniksi syksyllä 2022 nimetty Salin on tähän mennessä pelannut 149 miesten maaottelua ja heittänyt niissä 1455 pistettä, mikä oikeuttaa hänet 15. sijalle niin kaikkien aikojen pelatuissa miesten maaotteluissa kuin upotetuissa maaottelupisteissäkin.
Salin on edustanut Suomea vuosien 2011, 2013, 2015, 2017 ja 2022 EM-kisoissa, vuosien 2014 ja 2023 MM-kisoissa, vuosien 2012, 2020-21 ja 2024-25 EM-karsinnoissa, vuosien 2017-19 ja 2021-23 MM-karsinnoissa sekä kesän 2024 olympiakarsinnoissa. Nuorten maajoukkueurallaan Salin pelasi 66 ottelua 15,9 pisteen keskiarvolla.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo hopealle
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Jamar Wilson ottaa ohjat 3×3-koripallon kehittämisestä
- Susijengin huippulupaus Samu Adler siirtyy kauden päätteeksi NCAA:han
- Susijengi tositoimissa! Näin näet Belgia-Suomi-ottelun ilmaiseksi
- Huippusiirto purkissa – tässä Miikka Muurisen uusi seura!
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Toijalan Steaua vei Romanian liigan suomalaiskohtaamisen – Nuutinen loukkaantuneena
- Video: Miikka Muurinen hämmensi koripallotoimittajaa
- 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu Kisakallioon
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta