Sasu Salin: ”Slovenia on kova korismaa”

Susijengin EM-kotikisat jatkuvat lauantaina Sloveniaa vastaan. Kello 20 alkavassa kamppailussa on erityislataus, sillä Helsinki Arena on loppuun varattu. Kisahuumaan pääse käsiksi kuitenkin myös muualla, kun Suomen ottelua seurataan paikallisissa Sudenpesissä ympäri Suomen sekä Helsingissä Kansalaistorin Fanzonella.
Suomen hurmosmainen jatkoaikavoitto Ranskasta tullaan muistamaan vielä pitkään, mutta tänään Susijengi on jo uuden haasteen edessä: kuinka pysäyttää ärhäkästi hyökkäävä Slovenia. Susijengin Sasu Salin näkee, että Slovenian taustalla jyllää vahva koripallokulttuuri.
– Slovenia on kova korismaa, niin kuin entisen Jugoslavian maat yleensä. Paljon taitavia pelaajia, joilla on perustaidot hallussa. Kyllä siellä näkyy, että koris on kansan keskuudessa iso juttu. Goran Dragic on ihan kansallissankari siellä. Nämä nyt on Goranin viimeiset kisat, mutta ihan hyviä pelaajia näyttää sieltäkin olevan tulossa jatkoa ajatellen, Salin heittää viitaten Slovenian tulevaisuuden lupaukseen Luka Donciciin.
Suomi-Slovenia tänään Helsinki Arenalla klo 20. Ottelu näytetään Yle Areenassa kello 19.50 alkaen ja TV1:ssa 20:53 alkaen.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Alex Murphy takaisin Japanin pääsarjatasolle
- Nuoret lupaukset kutsuttiin All Stars leirille
- Remu Raitanen Susijengistä – ”Kilpailu on erittäin kovaa”
- Sudenpennuille komea voitto Unkarista päätöspelissä
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Susijengi nousi sijalle 25