Euroopassa koripallosarjoista yhä useampi saatiin viime viikolla, kun pallo nousi ilmaan muun muassa Espanjassa, Ranskassa ja Unkarissa.

Susijengin kapteeni Sasu Salin jatkoi siitä mihin EM-kisoissa jäi ja säkitti 26 pistettä Estudiantesin aloittaessa kautensa Primera FEB:ssä selvällä voitolla Oviedosta. Salin nakkasi kolmen pisteen viivan takaa 5/9 ja pelitilanneheittonsa 8/13. Teemu Suokkaan Cartagena puolestaan aloitti kautensa voittamalla Mallorcan niukasti 72-70 ja Suokas käytti saamansa seitsemän minuuttia tehokkaasti heittäen kuusi pistettä.

Mikael Jantunen pääsi juhlimaan Turkin Super Cupin voittoa, kun Fenerbahce kaatoi Besiktasin 85-83 Jantusen loistaessa 19 pisteen ja seitsemän levypallon saldolla. Mikko Larkaksen valmentama Trefl Sopot sen sijaan hävisi Puolan Super Cupin finaalissa Lublinille.

Jacob Grandisonin 11 pistettä johdattivat Boulazacin avausvoittoon Ranskan liigassa, mutta Edon Maxhunin 15 pistettä jäivät ilman palkintoa, kun hallitseva mestari Paris Basketball oli kauden avauksessa vahvempi.

Kecskemetin suomalaiskaksikko Ilari Seppälä ja Okko Järvi olivat isossa roolissa joukkueen aloittaessa Unkarin liigan 86-83-voitolla Zalaegerszegista. Järvi heitti 14 pistettä ja Seppälä säesti 12 pisteellä.

Lähde: Basket.fi