Saksan ProA:ssa saatiin runkosarja pakettiin
Kuva: Juha Tamminen
Saksan ProA-sarjassa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros. Tuomas Iisalon ja Vesa Vertion valmentama Crailsheim päätti runkosarjan 91-74 (45-37)-voittoon Chemnitzistä. Voitto oli samalla Crailsheimin 11. peräkkäinen.
Crailsheim sijoittui runkosarjassa toiseksi saldonaan 27 voittoa ja kolme tappiota. Se kohtaa pudotuspeleissä Hanaun. Välieriin pääsee kolmella voitolla.
Anton Mirolybovin käskyttämä Kirchheim jäi pudotuspelien ulkopuolelle, vaikka voitti päätösottelussaan Baunachin 83-75 (51-32). Kirchheim päätyi runkosarjassa tasapisteisiin seitsemänneksi sijoittuneen Hanaun ja kahdeksanneksi sijoittuneen Hagenin kanssa, mutta keskinäisessä vertailussa Kirchheim oli kolmikon heikoin ja jäi ikävästi väärälle puolelle pudotuspeliviivaa. Kirchheim voitti puolet 30 ottelustaan.
Daniel Janssonin valmentama OrangeAcademy Ulm hävisi viimeisessä ottelussaan Karlsruhelle 63-96 (34-48). Ulm jäi sarjassa viimeiseksi saldonaan kuusi voittoa ja 24 tappiota.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa
- Suomalaisonnistujat esiintyivät edukseen NCAA-parketeilla
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- Susijengille lukuisia Urheilugaala-ehdokkuuksia
- Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin
- Huippukova Ranska Susijengin haasteena maanantaina
- Susijengi lähtee MM-karsintaikkunaan neljäntoista pelaajan voimin
- Lauri Markkanen ei päässyt parhaimpaansa
- Lassi Tuovi: ”Unkari ansaitsi voittonsa”
- Susijengin kaksikolle arvokisakarsintadebyytit
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa