Roosa Lehtoranta avauspelistään Belgiassa: ”Harmittava tappio”

Roosa Lehtorannan sarjakausi Belgiassa pyörähti käyntiin lauantaina. Lehtoranta heitti debyytissään heti upeasti 22 pistettä, mutta se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon.
Lehtorannan edustama Antwerp Giants sai kauden avauksessa vastaansa EuroCup-joukkue Liege Panthersin. Viime kaudella Belgian liigassa toiseksi viimeiseksi sijoittunut Giants näytti kauden potentiaaliaan piinatessaan ennakkosuosikkia, mutta joutui lopulta taipumaan jatkoajan jälkeen 79-90 (70-70, 29-37).
Giants oli lähellä voittoa jo varsinaisella peliajalla, kun Lehtoranta nosti joukkueensa vapaaheittoviivalta kolmen pisteen johtoon ottelun lopussa. Panthers tuli kuitenkin tasoihin viime sekunneilla onnistuneella kolmen pisteen heitolla. Jatkoajalla kotijoukkue karkasi lopullisesti ja otti voiton nimiinsä.
Lehtoranta debytoi upeasti 22 pisteen, kolmen levypallon, kahden syötön ja riiston tilastoilla. Peliaikaa Lehtorannalle kertyi 35 minuuttia ennen virhetilin täyttymistä. Giantsin ehdoton ykkösnimi oli kuitenkin 38 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan merkkauttanut Jessica Kelliher.
– Harmittava tappio. Olimme voitossa kiinni 14 sekuntia ennen loppua, kun johdimme kolmella pisteellä. Alku oli meiltä todella huono, mutta sitten saimme rytmistä kiinni. Itsellänikin erityisesti ensimmäinen puoliaika oli vaikea, mutta pääsin toisella puoliajalla peliin mukaan muutaman onnistumisen jälkeen ja siitä se lähti sitten rullaamaan, Lehtoranta kommentoi peliä.
Saara Wahlgrenin Sparta Laarne hävisi kotikentällään Basket Namur Capitalelle selvästi 57-85 (32-42). Wahlgren parantelee alaraajavammansa eikä pelannut ottelussa.
Lähde: Koripalloliiton sivut.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Gordon Herbert Kanadan päävalmentajaksi
- Tuomas Iisalolle jatkosopimus Memphis Grizzliesin kanssa
- Tampereen EM-kotikisojen otteluohjelma julkaistu – lippukauppa käynyt vilkkaana
- Eemeli Yalaho siirtyy Washington State Universityyn
- Peli-Karhut naisten Suomen mestari
- Elias Valtonen piti Granadan haaveet sarjapaikasta elossa
- Aatu Kivimäki jatkaa Patrioti Levicessa
- Mikael Jantunen voitti Ranskan cupin
- Jacob Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa
- Alle 15-vuotiaiden maajoukkueet kokoontuvat Kisakallioon toukokuussa