Petteri Koposelle Euroliiga oli pettymys
Kuva: Juha Tamminen
Barcelonan Euroliigan taival päättyi pettymykseen, kun katalonialaisjoukkueen sijoitus oli lopulta 13.
Barcelona lähti kauteen uusiutuneella joukkueella. Homma ei lähtenyt käyntiin ja valmentaja sai vaihtua kesken kauden. Sekään ei auttanut ja tuloksena oli odotuksiin nähden todella surkea Euroliiga-kausi.
– Tavoitteena oli päästä pudotuspeleihin ja sieltä sitten taistelemaan Final four -turnaukseen, joten Euroliiga oli meille pettymys. Paransimme loppua kohden, mutta olimme jo niin huonoissa asemissa, ettei meillä ollut mahdollisuuksia kahdeksan joukkoon, Petteri Koponen manailee Koripalloliiton verkkosivuilla.
Barcelonan voitti 30 Euroliigan ottelustaan vain 11, mutta sen korisuhde oli 52 pistettä plussalla. Vertailun vuoksi, runkosarjan kolmosen Olympiakosin korisuhde oli ainoastaan 18 pistettä positiivisella puolella ja viimeisenä pudotuspeleihin selvinneen Himkin 14 miinuksella.
– Olimme häntäpäässä, mutta siitä huolimatta korisuhteemme oli selvästi plussan puolella. Se kertoo osaltaan tämän sarjan tasaisuudesta. Pystyimme ottamaan kovia voittoja, mutta samanaikaisesti pystyimme häviämään kelle tahansa. Peli ailahteli liikaa, Koponen analysoi.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo hopealle
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Susiladiesilla kiireinen kesä
- Awak Kuierin Dallas Wings päihitti hallitsevan mestarin
- Uuno: Lauri Markkanen hankki upean arvokiinteistön – naapurina Joel Pohjanpalo
- Hanno Möttölä siirtyy Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon
- Andre Gustavson ja Erik Sajantila välieräväännöissä
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nimetty kesäkuun Kisakallion leirille
- Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat Korisliigassa
- Sasu Salin lämpenee Espanjassa
- 16-vuotiaiden maajoukkueet kutsuttu Kisakallioon
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta
- Ahoselta vahva esitys – Kolossos lähellä jymypaukkua!
- Alle 15-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuevalinnat julki
- Aseistautuminen käynnissä
- Erik Sajantila siirtyy Hollantiin
- Frankfurt vei suomalaiskohtaamisen
- Korisliigan viime kauden finalistit etenivät helposti välieriin