Petteri Koposelle Euroliiga oli pettymys
Kuva: Juha Tamminen
Barcelonan Euroliigan taival päättyi pettymykseen, kun katalonialaisjoukkueen sijoitus oli lopulta 13.
Barcelona lähti kauteen uusiutuneella joukkueella. Homma ei lähtenyt käyntiin ja valmentaja sai vaihtua kesken kauden. Sekään ei auttanut ja tuloksena oli odotuksiin nähden todella surkea Euroliiga-kausi.
– Tavoitteena oli päästä pudotuspeleihin ja sieltä sitten taistelemaan Final four -turnaukseen, joten Euroliiga oli meille pettymys. Paransimme loppua kohden, mutta olimme jo niin huonoissa asemissa, ettei meillä ollut mahdollisuuksia kahdeksan joukkoon, Petteri Koponen manailee Koripalloliiton verkkosivuilla.
Barcelonan voitti 30 Euroliigan ottelustaan vain 11, mutta sen korisuhde oli 52 pistettä plussalla. Vertailun vuoksi, runkosarjan kolmosen Olympiakosin korisuhde oli ainoastaan 18 pistettä positiivisella puolella ja viimeisenä pudotuspeleihin selvinneen Himkin 14 miinuksella.
– Olimme häntäpäässä, mutta siitä huolimatta korisuhteemme oli selvästi plussan puolella. Se kertoo osaltaan tämän sarjan tasaisuudesta. Pystyimme ottamaan kovia voittoja, mutta samanaikaisesti pystyimme häviämään kelle tahansa. Peli ailahteli liikaa, Koponen analysoi.
Lähde: Basket.fi
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa
- Suomalaisonnistujat esiintyivät edukseen NCAA-parketeilla
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Sasu Salin jäi ilman pisteitä
- Veljekset palaavat yhteen, tällä kertaa Susijengissä – ”Olemme parhaat ystävykset myös täällä”
- 18-vuotiaille pojille niukka tappio EM-avauksessa
- 20-vuotiaiden maajoukkue kärsi niukan tappion Puolalle
- Aapeli Alanen St. Pöltenin sankari
- Ahonen esiintyi pirteästi Espanjassa, Koponen jälleen Bayernin parhaimmistoa
- Alexander Madsen juhlii mestaruutta
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Antti Zitting ehdolla FIBA:n hallitukseen
- Awak Kuierin Dallas Wingsille pisteen tappio