Petteri Koponen uskoo Lauri Markkasen vaihtavan maisemaa kuluvan kauden jälkeen

Suomalainen huippukoripalloilija, Espanjan jättiläistä Barcelonaa edustava takamies Petteri Koponen on luottavainen niin ikään Susijengissä eli koripallomaajoukkueessa pelaavan Lauri Markkasen edustaman Arizona Wildcatsin suhteen. Wildcats selviytyi perjantaina aamuyöllä Suomen aikaa jatkoon NCAA-yliopistosarjan lopputurnauksen avauskierrokselta kaatamalla North Dakotan 100-82.
Markkanen, 19, kunnostautui heittämällä 20 pistettä joukkueelleen. Markkanen on ollut koko kauden yksi NCAA:n kärkinimistä.
Koponen on samoilla linjoilla muiden analyytikkojen ja listaajien kanssa: Markkanen siirtynee pois NCAA:sta tämän kauden jälkeen – todennäköisesti NBA:han.
– Uskon tämän olevan Laurin ainoa vuosi yliopistossa ja toivottavasti hän käyttää sen hyödyksi ja menee pitkälle ja Final Fouriin, Koponen kirjoitti Ylen blogissaan.
– March Madness on USA:ssa äärimmäisen seurattu tapahtuma ja paineet sekä fanien että median puolelta ovat kovat. Lauri on kuitenkin tervepäinen nuori mies, joka on ehtinyt jo kauden mittaan näyttää, että pystyy käsittelemään paineet. Tämä on hyvää valmistautumista ammattilaisuutta varten, jossa fanit ovat aina läsnä. Olen varma, että hän pystyy vain keskittymään olennaiseen.
Koposellakin oli nuorempana mahdollisuus siirtyä yliopistosarjaan. Hän ei kuitenkaan halunnut.
– Minulla oli aikoinaan myös kyselyjä yliopistoihin, mutta minulla oli aina selvää, että menen Eurooppaan pelaamaan. Halusin tavallaan seurata Teemu Rannikon jalanjälkiä. Olemme jutelleet tästä Teemun kanssa ja meidän pelipaikalle on USA:ssa tunkua, että läpimurto voisi olla vaikeampaa.
Koposen blogin Ylen sivuilta voit lukea kokonaisuudessaan täältä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Lauri Markkasen huolet jatkuvat
- Saga Ukkosen Texas Tech putosi WNIT:ssä
- Lauri Markkasen Utah Jazzille kotitappio
- Aleksander Madsen pääsi juhlimaan paikalliskamppailussa
- Miro Little sai hienon kutsun
- Utah Jazz vaisu ilman Lauri Markkasta
- Awak Kuierin EuroCup-taival päätökseen
- Lauri Markkasella 40 pisteen peli
- 18-vuotiaiden poikien EM-kilpailut kesällä 2024 Suomessa
- Utah Jazz voittoon ilman Lauri Markkasta
- Miro Little sai hienon kutsun
- Lauri Markkasen huolet jatkuvat
- Aleksander Madsen pääsi juhlimaan paikalliskamppailussa
- Lauri Markkasen Utah Jazzille kotitappio
- Utah Jazz vaisu ilman Lauri Markkasta
- Sasu Salin vahvassa heittovireessä
- Awak Kuierin EuroCup-taival päätökseen
- Lauri Markkasella 40 pisteen peli
- Saga Ukkosen Texas Tech putosi WNIT:ssä
- Utah Jazz voittoon ilman Lauri Markkasta