Petteri Koponen toivoo sopua Euroliigan ja FIBA:n kiistaan

Susijengin luottomies Petteri Koponen seuraa kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n ja Euroliigan kiistaa mielenkiinnolla.
– Kansainvälinen koripalloliitto (FIBA) ja Euroliiga käyvät edelleen kovaa kädenvääntöä tulevista MM-karsinnoista ja siitä pääsevätkö Euroliigassa pelaavat pelaajat maajoukkueidensa mukaan. Koko episodi jättää pelaajat varsin hankalaan välikäteen, Koponen harmittelee YLE Urheilun blogissaan.
– Toivottavasti osapuolet löytäisivät vielä sovun asiassa. Euroliiga ei hyväksynyt FIBA:n viimeisintä ehdotusta, mutta vielä on aikaa eikä voi toivoa muuta kuin ratkaisun löytyvän. Minulle on aina ilo edustaa maajoukkuetta ja olisi hienoa, jos se mahdollisuus tulisi.
Pelaajille tilanne on hankala, sillä sydän sykkii toki vahvasti maajoukkuepaidalle, mutta seura maksaa kuukausipalkan.
– Pelaajien kannalta tämä on kuitenkin ikävä asia kaikin puolin. Pelaajana sitä haluaisi tietenkin pelata molemmissa. Maajoukkue on aina kunnia-asia, mutta samanaikaisesti seurajoukkue maksaa palkan kaudesta ja Euroliiga ajaa omaa asiaansa. Ymmärrän myös heidän pointtinsa tässä riidassa, Koponen toteaa.
Lähde: YLE Urheilu
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Vuoden 2029 miesten EM-kisojen isännät on valittu
- Remu Raitanen Susijengistä – ”Kilpailu on erittäin kovaa”
- Awak Kuierin Venezia hävisi ratkaisevan finaalin
- Hall of Fame -kunniagalleriaan neljä uutta legendaa
- Taru Tuukkanen ja Lassi Nikkarinen valittiin Korisliigan Vuoden pelaajiksi
- Susi All Stars 2025 -pelaajat valittu ensimmäiseen leiritykseen
- Susijengillä mielenkiitoinen arpa MM-karsinnoissa
- Roosa Lehtoranta suuntaa katseensa kesään Susiladiesin kanssa
- Susijengillä jännittävä päivä tiistaina
- Susijengillä kolme kotimaaottelua ennen EM-kisoja