Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

Blomgren pelasi viime kaudella Bosniassa KK Bosnassa ja siirtyi tammikuussa latvialaisen Ventspilsin riveihin, jossa vietti loppukauden. Hän odotteli kesän sopivaa tarjousta, mutta sellaista ei tullut.

Mitteldeutscherin ottaessa yhteyttä lokakuussa, asiat sujuivat nopeasti. Saksan Bundesliiga kuuluu Euroopan huippusarjoihin ja Mitteldeutscher sen vakiojoukkueisiin. Joukkue voitti viime vuonna Saksan cupin ja on tällä hetkellä Bundesliigassa neljäntenä.

– Olen tosi tyytyväinen. Joukkuekaverit ja valmentajat ovat mukavia ja tänne oli helppo tulla. Totta kai siinä menee hetki ennen kuin oppii pelin ja tutustuu joukkuekavereihin, kun tulee myöhässä joukkueeseen. Siinä on paljon oppimusta, mutta pikkuhiljaa arkirutiinit ovat alkaneet löytyä. Treenaamme kovaa ja jo nyt olen huomannut, että sellainen pelivarmuus on ehtinyt kehittyä alkukauden aikana, Blomgren toteaa Koripalloliiton sivuilla.

Blomgrenin roolina on tuoda penkiltä virtaa. Bundesliigassa hän on kirjauttanut viidessä pelaamassaan pelissä keskimäärin 13,5 minuuttia ja 2,6 pistettä, 1,2 levypalloa ja 1,6 syöttöä.

– Olen ollut ihan tyytyväinen rooliini. Minun tehtävänäni on tuoda energiaa kentän molempiin päihin. Puolustan kovaa ja hyökkäyksessä yritän saada peliä kulkemaan ja rakentamaan joukkuekavereille paikkoja. Tietenkin, jos oma paikka tulee, niin ne käytetään, Blomgren huomauttaa.

Lähde: Basket.fi

LUE MYÖS: