Ottelutapahtumien ilmapiiriä halutaan parantaa – Koripalloliitolta arvopohjainen hanke
Kuva: Juha Tamminen
Koripalloliitto on järjestänyt uuden, valtakunnallisen hankkeen ”#Hi5”, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä.
Arvopohjaisen #Hi5-hankkeen tarkoituksena on parantaa ottelutapahtumien tunnelmaa ja nostaa kaikkien lajin parissa toimivien henkilöiden kunnioitusta toisiaan kohtaan.
Hanke lanseerattiin valtakunnallisilla seurapäivillä Tampereella heinäkuussa.
Koripalloliiton sivujen mukaan tavoitteena on nyt luoda koko maahan yhteinen toimintamalli ottamalla käyttöön #Hi5 –ilmaus, jonka avulla seurat ja niiden jäsenet voivat jakaa kokemuksiaan sosiaalisessa mediassa. Aihetunnisteen avulla kaikki koripalloperheen jäsenet voivat jakaa tapahtumia tai tempauksia, jotka edesauttavat, opettavat, innostavat, kannustavat, luovat tai kehittävät hyvän hengen ilmapiiriä ottelutapahtumissa – kentällä tai sen ulkopuolella.
Koripalloliitto haastaa kaikkia seuratoimijoita käyttämään #Hi5-ilmausta huomatessaan ottelutapahtumien yhteydessä positiivista yhdessä tekemisen meininkiä! Samalla Koripalloliitto nostaa kuukausittain omissa kanavissaan esille innostavia esimerkkejä seuratoiminnasta kaikkien nähtäville.
– Yksi lajimme hienoista piirteistä on toisten kunnioittaminen, on kyseessä sitten pelaajat, valmentajat, erotuomarit, toimitsijat tai katsojat. Autetaan kaatunut kaveri maasta ja nostetaan käsi ylös virheen merkiksi – näin pidämme huolta lajillemme ominaisista hyvistä käytöstavoista, ja näitä on hyvä nostaa kaikkien tietoisuuteen. Kannustan siis kaikki seurat ja koripallon ystävät mukaan käyttämään #Hi5-tunnistetta aktiivisesti ja innokkaasti, Koripalloliiton seura- ja kilpailutoiminnan johtaja Susanna Vartiainen innostaa.
Myös Susijengi on mukana #Hi5 –hankkeessa. Suomen kapteeni Shawn Huff haastaa kaikki korisperheen jäsenet mukaan jakamaan parhaita fiiliksiä. Videon voit katsoa täältä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eemeli Yalaho saalisti tupla-tuplan NCAA:ssa
- Remu Raitanen tee paluun Korisliigaan
- Perttu Blomgrenin odotus kannatti
- Linda-Lotta Lehtoranta ja Sara Bejedi iskussa Euroopan kentillä
- Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti kutsuturnauksessa
- Knicks murskasi Lauri Markkasen Jazzin Madison Square Gardenissa
- Lauri Markkanen johdatti Utahin voittoon Brooklynista
- Andre Gustavson sopimukseen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa
- Suomalaisonnistujat esiintyivät edukseen NCAA-parketeilla
- ”Tämä oli susikoripalloa” – Susijengi kaatoi Ranskan Espoossa
- Sasu Salin jäi ilman pisteitä
- Veljekset palaavat yhteen, tällä kertaa Susijengissä – ”Olemme parhaat ystävykset myös täällä”
- 18-vuotiaille pojille niukka tappio EM-avauksessa
- 20-vuotiaiden maajoukkue kärsi niukan tappion Puolalle
- Aapeli Alanen St. Pöltenin sankari
- Ahonen esiintyi pirteästi Espanjassa, Koponen jälleen Bayernin parhaimmistoa
- Alexander Madsen juhlii mestaruutta
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Antti Zitting ehdolla FIBA:n hallitukseen
- Awak Kuierin Dallas Wingsille pisteen tappio