Murphy Ranska-tappiosta: ”Teimme kaikkemme”
Kuva: Getty Images
Ranska kukisti Suomen koripallomaajoukkueen sunnuntaina Montpellierissä luvuin 83-67.
Susijengi onnistui ajoittain kelvollisesti, mutta päätösneljänneksellä ero kasvoi liian suureksi ja isäntäjoukkue paineli selvään voittoon.
– Kolmenkymmenen pisteen kaulan antaminen Ranskan tasoiselle joukkueelle etenkin heidän kotikentällään on liikaa peliin paluuta ajatellen, Susijengin Alex Murphy kommentoi Koripalloliiton sivuilla.
– Teimme kaikkemme kaivaaksemme itsemme takaisin peliin ja olimme toisella puoliajalla paljon parempia, mutta kun takaa-ajettavaa on niin paljon, voi parikin onnistunutta koria kotijoukkueelta katkaista kirin.
Susijengin MM-karsinnat jatkuvat perjantaina 30.11. Venäjää vastaan Espoo Metro Areenalla. Maanantaina 3.12. Susijengi matkustaa Bosnia-Hertsegovinan vieraaksi.
Marras-joulukuun MM-karsintaikkuna on Susijengille elintärkeä, sillä Venäjä ja Susijengi taistelevat paraikaa tasapistein karsintalohkonsa viimeisestä MM-kisapaikasta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Awak Kuier tekee paluuta WNBA-kentille
- Utah Jazz katkaisi pitkän tappioputkensa Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesin kustannuksella
- Mika Haakana on tehnyt hyvää työtä Kiinassa
- Olivier Nkamhoua tehokkaana Italiassa
- Edon Maxhuni isossa roolissa entistä seuraansa vastaan
- Mikael Jantusen Fenerbahcella vaikeat ajat jatkuvat
- Awak Kuierin kaulaan hopeinen mitali Turkissa
- Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesille tappio
- Lauri Markkasen Utah Jazzilla edessä NBA-kauden viimeinen puristus
- NBA:n ”suomalaisseuroilla” hankalaa