MTV Urheilu: Hanno Möttölä muistelee kohtaamista Michael Jordanin kanssa
Kuva: Getty Images
MTV Urheilu kertoo haastattelussaan siitä, kuinka NBA-unelmaa ensimmäisenä suomalaisena maistamaan päässyt Hanno Möttölä kohtasi lähes kaikki 1990-luvun legendat pelatessaan Atlanta Hawksissa vuosina 2000–2002. Yksi erityisimmistä oli paluun parketille tehneen Michael Jordanin vierailu Atlantassa.
– Sitä ottelua oli odotettu Atlantassa todella paljon, kun tuli tieto, että Jordan oli tullut takaisin. Se oli meidänkin kauden toinen ottelu, Möttölä muistelee MTV Urheilulle.
– Muistan miettineeni etukäteen, mitä aion sanoa, kun tapaan hänet kentällä. Sanonko Mr. Jordan vai jotain muuta, Möttölä jatkaa.
Kun kättelyhetki koitti, Möttölä ei ehtinyt saada sanaa suustaan ennen kuin Jordan pudotteli jo oman tervehdyksensä.
– Siinä vaiheessa, kun Jordan sanoi ”hello, Hanno!”, tiesin, että poika Käpylästä on päässyt jonnekin. Jos Michael Jordan tulee nimellä moikkaamaan, on tehnyt jotain oikein, Möttölä kuvailee.
– En kyllä edes muista, olenko vastannut ”hi, Mike”, vai mitä olen sanonut. No, en varmaan Mike ainakaan, jos en ole tyhmä ollut, Möttölä huomauttaa.
Lähde: MTV Urheilu
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä
- Awak Kuier hurjasteli Euroliigassa
- Alle 15-vuotiaat valittu maajoukkueleireille
- Lauri Markkanen yhä sivussa – Utah Jazzille murskatappio
- Lauri Markkanen sairaana – Utah Jazz hävisi
- Elsa Lemmilä keräsi levypalloja NCAA:ssa
- Alexander Madsen avitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa
- Lauri Markkanen kruunattiin jälleen vuoden koripalloilijaksi
- Shawn Hopkins palaa Suomeen
- Utah Jazzille murskatappio ilman Lauri Markkasta