Severi Kaukiaisen edustama Kalev/Cramo ja Aatu Kivimäen joukkue Patrioti Levice etenivät Mestarien liigan karsintojen puolivälieristä jatkoon ja joukkueet kohtaavat toisensa välierävaiheessa.

Kaukiainen oli Kalev/Cramon paras pistemies, kun hän heitti 20 pinnaa bulgarialaista Rilski Sportistia vastaan Kalevin voittaessa 93-84. Kaukiainen sai tilastoihinsa myös neljä levypalloa, neljä syöttöä ja riiston.

Patrioti Levice puolestaan murjoi kyproslaisen AEK Larnacan selvästi 90-69. Kivimäki johdatti joukkueensa hyökkäystä 14 pisteen ja seitsemän syötön saldolla. Käsiin tarttui myös kaksi levypalloa ja kaksi riistoa.

Kalev/Cramo ja Patrioti Levice iskevät yhteen tiistaina ja otteluparin voittaja etenee karsintafinaaliin, joka on edessä torstaina. Karsintaturnauksen voittaja saa lohkovaiheen paikan tämän kauden Mestarien liigassa.

Lähde: Basket.fi