Lauri Markkasen kotiavaus Chicago Bullsissa nähtävissä tv:stä

Lauri Markkasen Chicago Bulls kohtaa NBA-kauden kotiavauksessaan San Antonio Spursin. Nelonen näyttää ottelun suorana lauantain ja sunnuntain välisenä yönä kello 03.00 alkaen.
20-vuotiaan Markkasen tähdittämä Bulls avasi kautensa perjantain vastaisena yönä vierasparketilla Toronto Raptorsia vastaan. Heti NBA-debyytissään avauskokoonpanoon murtautunut suomalainen maajoukkuemies avasi uransa komeasti ja oli välittömästi joukkueensa parhaimmistoa.
Markkanen nakutti 17 pistettä ja raapi päälle kahdeksan levypalloa. Lukemat olivat debyyttiotteluun komeat, sillä Markkanen teki samalla kaikkien aikojen suomalaisennätyksen yhden NBA-ottelun pisteissä.
– Markkanen oli heti oma perus itsensä. Ei tarvittu edes huikeaa peliä ja silti rikkoutui kaikkien aikojen suomalaispiste-ennätys NBA:ssa. Hanno Möttölä heitti aikanaan parhaimmillaan 14 pistettä yhdessä pelissä, Ruudun NBA-asiantuntija ja -selostaja Kristian Palotie alleviivaa Koripalloliiton sivuilla.
Markkanen teki enemmän pisteitä NBA-avauksessaan kuin legendaarinen Michael Jordan. Jordan nakutti niin ikään Bullsissa 16 pistettä vuonna 1984.
Palotie on äänessä myös sunnuntaiyönä, kun Markkanen ja Bulls pääsevät ensi kertaa tällä kaudella huudattamaan United Centerin kotiyleisöään.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi
- Alexander Madsen katsoo kohti EM-kesää innostunein mielin
- Elias Valtonen hekumoi jo Susijengin fanien eteen pääsyä
- Mikael Jantunen juhlii Ranskan mestaruutta
- Koripallon EM-kotikisoihin myyty jo yli 70 000 lippua
- Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue pelasi ystävyysotteluita Latviassa
- Gordon Herbertin luotsaama Bayern München tiukassa paikassa
- Sara Bejedin kaudessa ylä- ja alamäkiä
- Suomen 18-vuotiaat tytöt päättivät PM-turnauksen voittoon