Lauri Markkasen jännitys katoaa kun pallo heitetään ilmaan

Lauri Markkanen debytoi väkevästi Chicago Bullsin riveissä heittämällä 14 pistettä ja ottamalla kahdeksan levypalloa Dallasia vastaan.
Lauri Markkanen kertasi Sportti TV:n haastattelussa ensimmäistä otteluaan Chicago Bullsin riveissä.
– Samanlainen jännitys kuin miesten ekassa maaottelussa. Tosi iso jännitys penkillä, mutta kun pallo heitetään ilmaan, niin se on sama peli aina ja jännitys menee ohi, Markkanen kertoo Sportti TV:n videohaastattelussa.
Markkasen ensimmäinen ottelu päättyi 75–91-tappioon.
– Pelattiin meidän konseptin mukaisesti eka puoliaika. Toisella vähän lipsuttiin puolustuksessa ja Dallasin 90 pinnaa meitä vastaan on ihan liikaa. Dallas pelasi viisi matsia Orlandossa, kun tämä oli meidän eka matsi. Kiva päästä kentälle ja tästä on hyvä alkaa parantamaan.
Markkanen pelasi toisen ottelunsa Bullsin riveissä viime yönä. Bulls hävisi NBA:n kesäliigassa Atlantalle koriluvuin 55-75. Markkanen heitti kahdeksan pistettä ja otti yhdeksän levypalloa.
Lähde: Sportti TV
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalaislupaus sopimukseen UC Davisin koripallojoukkueen kanssa
- Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan Bundesliigassa
- Sasu Salin pakotti Romanian finaalit viidenteen otteluun
- Mikael Jantunen jälleen finaaleihin Ranskassa
- Suomen 20-vuotiaat miehet avaavat kesän Kisakalliossa
- Enää 80 päivää EM-kotikisoihin
- Elmeri Abbey jatkaa uraansa Utahin yliopistossa
- Fiifi Aidoo jatkaa uraansa Kauhajoella
- Awak Kuier jatkaa uraansa Galatasarayn riveissä
- Severi Kaukiainen päätti kautensa Viron mestarina