Lauri Markkanen kertoi, mikä oli hänen uransa vaikeinta aikaa – ”Tuntui, ettei oikein saanut peliä kulkemaan”

Jokaisen urheilijan elämään tulee kausia, jolloin peli ei suju kuin rasvattu. Näin kävi myös NBA-seura Chicago Bullsin suomalaistähdelle Lauri Markkaselle, joka kertoi, että syksy 2014 oli hänen uransa haastavinta aikaa.
Tuolloin 17-vuotias Markkanen oli muuttanut Jyväskylästä pääkaupunkiseudulle, jotta voi pelata HBA-Märskyssä.
Keskisuomalaisen mukaan Markkasen Pekka-isä on aiemmin kertonut pojan soittaneen hänelle alkukaudesta itku kurkussa. Silloin Lauri Markkanen oli jo valmis palaamaan kotikonnuilleen.
– Se oli kyllä aika vaikeeta, Lauri Markkanen muisteli Keskisuomalaisen mukaan.
- Ekaa kertaa lähdin kotoa, uudet kaverit ja uusi jengi. Ihan uudenlainen liikkumistapa, junalla piti mennä treeneihin ja kouluun, ei ollut enää pyörää. Kaikki oli niin uutta. Sitten tuntui, ettei oikein saanut peliä kulkemaan.
Tilanne helpottui pian. Markkanen nousi oman muistikuvansa mukaan aloitusviisikkoon, pelasi yhden hyvän pelin ja peli parani.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomen alle 18-vuotiaat tytöt hävisivät Italialle – voittivat silti lohkonsa
- Suru-uutinen suomalaiselle koripalloperheelle
- Tuomas Iisalo Memphis Grizzliesin päävalmentajana NBA:n kesäliigassa
- Olivier Nkamhoua NBA:n kesäliigaan Portland Trailblazersissa
- Anniina Äijänen katsoo rauhassa tulevaan
- Mikael Jantunen siirtyy Turkkiin
- Miesten universiadileiritys käyntiin tiiviillä tahdilla
- Suomen alle 16-vuotiaiden koripallomaajoukkueet valmiina PM-kisoihin
- Olivier Nkamhoua jatkaa uraansa Italian pääsarjassa
- Gordon ja Daniel Herbertin Bayern München nousi takaa-ajajasta Saksan mestariksi