Lassi Tuovi teki historiaa

Lassi Tuovista tuli ensimmäinen suomalaissyntyinen valmentaja, joka on toiminut Euroliigan ottelussa päävalmentajana. Tuovi johdatti Virtus Bolognaa viime hetket italialaisseuran kohdatessa Zalgirisin vieraissa.
Tuovi otti Bolognan ohjat käsiinsä, kun päävalmentaja Luca Banchi sai penkiltä suihkukomennuksen päätösneljänneksellä. Tuovi ei pystynyt kääntämään peliä, kun Bologna hävisi vieraskentällä 81-96 (49-43). Tappion myötä Bologna putosi sarjassa kahdeksanneksi.
Aiemmin suomalaisvalmentajista kanadalaissyntyinen Gordon Herbert on toiminut päävalmentajana Euroliigassa. Saksan maailmanmestariksi johdattanut Herbert on valmentanut Euroliigassa kolmasti, kun hän valmensi kaudella 2001-02 Frankfurt Skylinersia, kaudella 2006-07 ranskalaista Pau-Orthezia ja kaudella 2007-08 seurana oli kreikkalainen Aris Thessaloniki.
Lähde: Basket.fi
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lauri Markkanen palasi – Utah Jazz hävisi
- Susiladies menetti mahdollisuutensa EM-kisapaikkaan
- Sasu Salinin Cluj-Napoca Eurocupin pudotuspeleihin
- Edon Maxhunilla väkevä debyytti Italiassa
- Lauri Markkasen Utah Jazzille pisteen tappio
- Lauri Markkasen Utah Jazzille pitkästä aikaa voitto
- Alex Murphy takaisin Japanin pääsarjatasolle
- Edon Maxhuni vaihtaa kevääksi Italian Scafatiin
- Mikko Larkas nousee Limoges CSP:n päävalmentajaksi
- Lauri Markkanen lepovuorossa NBA:ssa